Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.01.2019 05:45

Jihomoravský kraj chce zkvalitnit práci s národnostními menšinami
11-02-2005  ČTK


Jihomoravský kraj chce zkvalitnit spolupráci s národnostními menšinami žijícími v regionu. "Navrhujeme vytvořit speciální radu, která by se problémy minorit intenzivně zabývala," řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Igor Poledňák (ODS). Většinu členů rady mají tvořit odborníci z řad akademické obce a krajští úředníci.

Hlavním cílem rady nebude řešení případných sociálních problémů národnostních menšin, ale pomoc s jejich integrací do společnosti a podpora kulturních a vzdělávacích projektů minorit.

V minulosti se kraj o národnostní menšiny staral prostřednictvím speciálního výboru. Ten však fungoval při krajském zastupitelstvu a jeho činnost i personální složení tak narušovaly krajské volby, uvedl Poledňák. Když se výbor změní v radu, která bude jedním z orgánů Jihomoravského kraje, mohou její členové nerušeně pracovat bez ohledu na volby.

V Jihomoravském kraji žije velké množství národností, ne všechny se však sdružují v krajanské spolky. Organizovaně vystupují například Řekové, Bulhaři, Němci, Slováci, Maďaři či Romové. Naopak Vietnamci, Arménci a Ukrajinci se do národnostních uskupení na jihu Moravy nespolčují.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20382
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003