Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 22:52

Pestrá klubovna v Brně má důvěru Romů, chodí děti i dospělí
16-02-2005  ČTK


Stále větší zájem mají brněnští Romové o činnost Pestré klubovny, kterou provozuje Sdružení pěstounských rodin. Ačkoli je klubovna zaměřena na práci s dětmi ze sociálně slabých rodin, stále častěji ji navštěvují i romské ženy. Program klubovny se tak rozrostl z původních zájmových kroužků pro děti také o společenské programy pro dospělé, řekla dnes ČTK sociální pracovnice Jarka Rozsypalová.

Pestrou klubovnu zřídilo Sdružení pěstounských rodin před rokem. "Chtěli jsme nabídnout aktivní využití volného času dětem, jejichž rodiče jim nejsou s to zaplatit nějaký zájmový kroužek," uvedla Rozsypalová. Umístění klubovny ve Václavské ulice, která je jednou z romských enkláv Brna, se ukázalo podle sdružení jako dobré rozhodnutí.

Děti, které si dosud hrály na ulici, začaly postupně ze zvědavosti přicházet a nakonec si klubovnu vzaly za svou, uvedla Rozsypalová. Mladí Romové si mohou vybrat z řady zájmových kroužků, kromě arteterapie jim klubovna nabízí kurzy karate, výtvarné a taneční kroužky. Denně do Pestré klubovny zavítá asi pětadvacet dětí.

"Někdo přichází každý den, jiní chodí jen na vybrané kroužky jednou do týdne," poznamenala sociální pracovnice. Poslední dobou se k dětem přidaly i ženy. Těm lektoři klubovny nabízejí rukodělné kroužky nebo kurzy břišního tance. Romské matky se také aktivně zapojily do činnosti zařízení a pomáhají s organizací společenských setkání, oslav a karnevalů.

"Naším cílem je učinit z klubovny i místo setkávání pěstounů romských dětí a samotných Romů," uvedla Rozsypalová. Takové akce podle ní mohou přispět ke vzájemnému pochopení. Pěstouni poznají mentalitu romských dětí, Romové získají důvěru k většinové společnosti, dodala.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20381
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003