Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.01.2021 16:39

Vláda schválila projekt pomoci nezaměstnaným ve středním věku
09-02-2005  ČTK


Vláda dnes schválila harmonogram Národního akčního plánu zaměstnanosti s programem Nový start pro nezaměstnané ve středním věku. Projekt ministerstva práce a sociálních věcí má díky poradenství, školením, rekvalifikaci či odborné praxi zvýšit šance na získání nového místa zhruba 40.000 dlouhodobě nezaměstnaných lidí ve věku nad 25 let. O přijetí předlohy ministra Zdeňka Škromacha (ČSSD) informovala novináře po večerním zasedání kabinetu mluvčí vlády Věra Dušková.

Nezaměstnanost v Česku dosáhla v lednu bezmála deset procent a bez práce bylo přes 560.000 lidí. Podle materiálu by se proto lidem starším 25 let, kterým hrozí delší nezaměstnanost, měli více věnovat úředníci zatím deseti úřadů práce. S klienty by měli sestavit plán kroků, díky nimž by při hledání práce uspěli.

Příští rok by se počet lidí, kterým se budou pracovníci úřadů práce více věnovat, měl zvýšit proti letošku o 10.000. Od ledna 2007 by pak poradenství, osobní plán i další služby měli získat nezaměstnaní v celé republice.

Lepší péče o nezaměstnané si vyžádá změnu organizace na úřadech práce.

Podobný program existuje od loňska i pro absolventy škol, kteří jsou bez práce necelého půl roku. Letos by se do projektu První příležitost mělo zařadit 22.000 mladých nezaměstnaných, příští rok 25.000.

Harmonogram počítá také se zvýšením podílu dlouhodobě nezaměstnaných, kteří se zapojí do rekvalifikace. Patřit by mezi ně měli i Romové. Podle některých údajů je bez práce v oblastech s vysokou nezaměstnaností přes 90 procent příslušníků romské menšiny. Ministerstvo předpokládá, že na rozsáhlejší rekvalifikace získá peníze z Evropského sociálního fondu.

Ke zvýšení zaměstnanosti by mělo podle programu přispět i plánované zjednodušení zahájení podnikání. Snadnější by měl být i přístup začínajících firem ke kapitálu, uvádějí autoři materiálu. Podle dokumentu budou ministerstva pokračovat také v investičních pobídkách. Do konce letošního roku počítá materiál nově i s hodnocením jednotlivých kroků aktivní politiky zaměstnanosti.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20363
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003