Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.10.2020 05:27

Grémium žádá kvůli chystané úpravě dávek mimořádné jednání Romů
08-02-2005  ČTK


Grémium romských regionálních představitelů požaduje kvůli změně sociálních dávek svolání mimořádného zasedání romských zástupců na vládní půdě. Podle něj hrozí v ČR podobné nepokoje, jaké vypukly loni po snížení dávek na Slovensku. Text výzvy grémia dnes ČTK poskytlo sdružení Dženo.

Vláda minulý týden souhlasila s tím, aby životní minimum v budoucnu zahrnovalo jen peníze na osobní potřebu. Částku na bydlení by vyplácely obce. Minimum pro jednotlivce by tak kleslo z nynějších 4300 na 2870 korun. Pro další dospělé v rodině by bylo ještě nižší, stejně tak i pro děti. Pokud by lidé práci bezdůvodně odmítali, připadlo by jim jen 2100 korun.

Podle grémia je rozhodnutí vlády jen "krůčkem" k tomu, aby v ČR nastala podobná situace jako před rokem na Slovensku. Někteří Romové tam na snížení dávek reagovali rabováním, musela zasahovat armáda. "Možná si dost Romů a romských zástupců neziskových organizací dostatečně neuvědomuje, co to (rozhodnutí vlády) pro nás, Romy, znamená, co tyto změny přinesou, jaký dopad to bude mít a co vše z toho může vyplynout," uvedl výkonný tajemník grémia Ladislav Bílý. Podle něj se více než 80 procent Romů nachází v hmotné nouzi již od roku 1993.

Případné snížení životního minima se nelíbí ani dalšímu romskému sdružení - Parlamentu Romů ČR. Podle jeho představitelů jen zhorší situaci Romů, což se dotkne celé společnosti. Mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková ČTK již dříve řekla, že změna systému dávek nemá chudé poškodit. Má lidi přimět k aktivnímu hledání práce.

K jednání "o současnosti a budoucnosti Romů v ČR" by se podle grémia měli na půdě vlády sejít členové Rady vlády pro záležitosti romské komunity, Romové z vládní rady pro menšiny, lidé z neziskových organizací a romští koordinátoři. K jejich svolání vyzvalo sdružení druhého místopředsedu vládní rady pro záležitosti romské komunity Karla Holomka. Podle grémia je potřeba i to, aby se Romové vyjádřili k programu států střední a východní Evropy Dekáda Romů. Díky němu by se měly jejich podmínky v následujících deseti letech výrazně zlepšit.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20361
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003