Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.03.2021 12:37

Soud řeší údajnou diskriminaci Romů v ostravské restauraci
01-02-2005  ČTK


OSTRAVA - Případem údajné rasové diskriminace se dnes zabýval ostravský krajský soud. Majitel podniku Diablo nedaleko Stodolní ulice čelí žalobě na ochranu osobnosti, protože jeho zaměstnankyně loni v březnu odmítla obsloužit tři Romy. Tvrdila, že v baru je uzavřená společnost. Vzápětí ale obsloužila dvě ženy z většinové společnosti. Podnikatel Štefan Graff diskriminaci odmítá, Romové prý do restaurace běžně chodili. Podle něj servírka pochybila a šlo o ojedinělý případ.

Romové ale požadují omluvu, a každý z nich navíc odškodnění 50.000 korun. Jejich právní zástupce dnes před soudem řekl, že jsou ochotni přistoupit na smír, částku snížit na 20.000 korun, a dokonce uvažovat i o splátkách.

Majitel podniku ale platit nechce. "Jaký by to byl smír, kdybych zaplatil. Možná tak pro ně," řekl s tím, že nabízí omluvu. Jeho právní zástupce navíc naznačil, že společnost, kterou podnikatel zastupuje, nyní stejně tolik peněz nemá. "Podnik jsem zavřel," vysvětlil Graff.

Romové do baru přišli večer 9. března v rámci testu, ve kterém pracovníci občanského sdružení Vzájemné soužití a Poradny pro občanství, občanská a lidská práva testovali, zda jsou Romové v ostravských restauracích znevýhodněni kvůli barvě pleti. Skupina postupně navštívila tři bary ve Stodolní ulici. V prvních dvou Romy personál obsloužil bez problémů. Ty nastaly až v Diablu.

"Přišli jsme tam. Bylo plno a asi pět minut si nás nikdo nevšímal. Pak přišla číšnice a řekla nám, že dnes je uzavřená společnost, že máme jít pryč," popsala návštěvu baru Andrea Kanalošová. Dodala, že venku čekaly pracovnice sdružení a poradny, kterým vše řekly, a ženy šly do podniku. "Sedli jsme si k baru, objednali a nikdo nám nic neřekl," uvedla pracovnice Vzájemného soužití.

Společně s kolegyní později zavolala policii. "Servírka nám pak přímo řekla, že tam cikány nechce, že ji zmrzačili a žádný zákon ji neochrání," uvedla pracovnice sdružení.

Dnes už bývalá servírka a provozní baru Patricie Okounová už byla za své jednání potrestána a v přestupkovém řízení dostala pokutu 5000 korun. K soudu se dnes nedostavila, a jednání proto bude pokračovat koncem března. Už dříve ale Okounová tvrdila, že Romové v baru vítáni nejsou. "Předloni v říjnu jsem jen chtěla, aby zaplatili útratu... Skončilo to tím, že jsem ležela na zemi a Romové do mě kopali," řekla tisku bezprostředně po testu. Dodala, že měsíc pak byla na nemocenské a od té doby má nehybné dva prsty.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20352
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003