Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.01.2021 16:54

Mezinárodní projekt Dekáda Romů 2005-2015 startuje
01-02-2005  ČTK


Integrace Romů do společnosti, zlepšení jejich životních podmínek a zvýšení úrovně vzdělanosti romské populace jsou hlavními cíly mezinárodního projektu Dekáda Romů 2005-2015. Hodlá se mu věnovat osm středo- a východoevropských států, které romskou otázku vnímají jako citlivý problém. Rozsáhlý program, který vznikl na popud Světové banky a institutu Open Society, oficiálně ve středu odstartuje v Sofii schůzka představitelů osmi zemí. Původně se jí měli zúčastnit předsedové vlád.

Do projektu Dekáda Romů se přihlásilo Bulharsko, Česko, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Rumunsko, Slovensko a Srbsko a Černá Hora na světovém kongresu Romů, který se konal v polovině roku 2003 v Budapešti. Ze sociologických průzkumů a sčítání lidu vyplývá, že v Evropě žije na 8,5 milionu Romů, z toho přes šest milionů právě ve zmíněných zemích. Romové tvoří v současnosti největší národnostní menšinu v Evropě, která je specifická tím, že nemá vlastní stát.

Česká vláda s připojením k dekádě souhlasila po určitém váhání, přidělení peněz na zajištění a koordinaci tohoto programu ale neschválila. V české delegaci, kterou povede vicepremiér a předseda vládní rady pro záležitosti romské komunity Pavel Němec, není jediný Rom. Výpravu tvoří Němcův náměstek Ivo Hartmann se svým poradcem a vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. Slovenskou delegaci v Sofii povede vicepremiér Pál Csáky, který má v kompetenci i otázku národnostních menšin.

Představitelé osmi evropských zemí mají v Sofii podepsat deklaraci obsahující závazek, že přijmou konkrétní a účinná opatření ke zlepšení situace Romů ve čtyřech prioritních oblastech: školství, zdravotnictví, zaměstnanost a bydlení. Kromě toho se má zvláštní pozornost věnovat odstraňování diskriminace Romů, jejich faktickému zrovnoprávnění a snižování jejich chudoby. Realizaci programu by pak jednou ročně měli společně posoudit vládní činitelé zainteresovaných zemí.

Od loňského roku působí nadace pro romské školství se sídlem v Budapešti, která má k dispozici základní fond ve výši 41 milionů dolarů (asi 943 milionů korun). Peníze nadaci poskytly Světová banka a Open Society amerického miliardáře maďarského původu George Sorose.

"Desetiletí Romů je první případ společného mezinárodního úsilí o zásadní změnu situace a života Romů v srdci Evropy," konstatovala v prohlášení k sofijské schůzce Světová banka. Setkání se mají mimo jiné zúčastnit šéf Světové banky James Wolfensohn a prezident Open Society George Soros.

Prakticky ve všech zemích zapojených do "romského desetiletí" žijí Romové na okraji společnosti. Příjmy osmdesáti procent Romů z Rumunska a Bulharska jsou pod životním minimem. Na Slovensku existují romské osady bez elektřiny, bez vody a bez zajištění základních hygienických potřeb. V České republice mnoho romských dětí navštěvuje zvláštní školy; podle médií údajně často proto, že jsou ou předem vnímány jako problémové. Nezaměstnanost Romů je ve všech zemích mnohonásobně vyšší než celostátní průměr. Romové bývají diskriminováni při přijímání do práce, a často i ve společenském životě.

To vše jsou konkrétní problémy, o jejichž řešení se skupina evropských zemí chce nyní pokusit společně, poznamenal v souvislosti s Desetiletím Romů Claude Cahn, programový ředitel mezinárodního romského centra v Budapešti.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20350
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003