Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 21:17

Zapojení Česka do projektu Dekáda Romů provázejí rozpaky
01-02-2005  ČTK


Zapojení Česka do mezinárodního programu Dekáda Romů provázejí rozpaky. Přestože česká vláda po váhání souhlasila se zapojením země do projektu, uvolnění půl milionu ročně na jeho koordinaci neschválila.

Dekáda Romů je projekt Světové banky a Institutu otevřené společnosti (OSI - Open Society Institute), v němž se osm států střední a východní Evropy zavazuje ke zlepšování podmínek Romů v letech 2005 až 2015. ČR se zaměří hlavně na vzdělávání, zaměstnanost, bydlení a zdraví Romů. Podle sčítání lidu jich v ČR žije asi 11.000, podle odhadů asi čtvrt milionu.

Na zajištění a koordinaci projektu požadoval výbor pro Dekádu při vládní radě pro záležitosti romské komunity půl milionu korun ročně. "Vláda sice ukázala, že do Dekády vstoupíme, ale peníze neschválila. Vůbec nyní nemáme představu, jak vše bude dále fungovat," řekl dnes ČTK tajemník vládní rady Czeslaw Walek.

Národním koordinátorem Dekády byl bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Ani jeho tým si nebyl jist, zda by měla ČR do projektu vstoupit. "Není stále jasné, co Dekáda přinese a jak se do ní Světová banka a OSI zapojí," přiblížil Walek. Účast v projektu proto nedoporučovala ani řada ministerstev. "Byla by to velká ostuda, kdybychom k Dekádě nepřistoupili. Byli bychom jediní," dodal Walek.

Původně se předpokládalo, že Světová banka a OSI podpoří program velkou sumou. Nyní se zdá, že žádné peníze neposkytnou. OSI vložil ale již 30 milionů dolarů (téměř 700 milionů korun) do nového vzdělávacího fondu pro Romy. Banka platila přípravná setkání k Dekádě. Zlepšení situace Romů zůstane tak asi na státních pokladnách. Podle eurokomisaře Vladimíra Špidly mohou země získat finance ze strukturálních fondů EU.

Přípravy v ČR nenadchly ani samotné Romy. Předseda sdružení Dženo Ivan Veselý již dříve upozorňoval na to, že organizační tým romskou i neromskou veřejnost o Dekádě neinformoval, Romy pak do příprav nezapojil. Postup označil za "o nás bez nás".

Ani v delegaci do Sofie není jediný Rom. Výpravu tvoří vicepremiér Pavel Němec, který má menšiny na starosti, jeho náměstek Ivo Hartmann se svým poradcem a zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. "Na té úrovni, která byla na konferenci delegována, jsme neměli svého romského zástupce," uvedl Němcův mluvčí Petr Dimun. Místopředsedou "romské" vládní rady je vedle Karáska předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek.

Česko se se začleněním Romů do společnosti snaží vypořádat již léta, zatím však bez větších úspěchů. Romové dosahují nižšího vzdělání. V některých regionech více než 90 procent příslušníků romských komunit nemá práci. Mnozí jsou závislí na sociálních dávkách. Vznikají chudinská ghetta. V nich se rozmáhá lichva. Romové mívají také horší zdraví a dožívají se nižšího věku.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20349
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003