Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 21:21

V Sofii zahájena konference k projektu Dekáda Romů 2005-2015
02-02-2005  ČTK


SOFIA - Napomoci integraci Romů ze střední a východní Evropy do většinové společnosti je hlavním cílem mezinárodního projektu Dekáda Romů 2005-2015, který dnes zahajuje schůzka vládních představitelů osmi zemí regionu v Sofii. Českou delegaci vede na schůzce vicepremiér Pavel Němec, slovenskou vicepremiér Pál Csáky.

Na závěr konference mají vládní činitelé Bulharska, Česka, Chorvatska, Maďarska, Makedonie, Rumunska, Slovenska a Srbska a Černé Hory podepsat deklaraci obsahující závazek, že přijmou konkrétní opatření ke zlepšení situace Romů ve čtyřech prioritních oblastech: školství, zdravotnictví, zaměstnanost a bydlení.

"Problém Romů se týká nás všech. Je dobré, že se jej snažíme řešit koordinovaně a společnými silami," řekl na úvod jednání v budově sofijského národního divadla bulharský premiér Simeon Sakskoburggotski.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány prohlásil, že "při řešení problémů Romů, zejména jejich chudoby, je nutná větší odpovědnost ze strany vlád".

Programy projektu mají být financovány ze zdrojů Světové banky, institutu Open Society a z národních rozpočtů zúčastněných států.

Myšlenka Dekády Romů vznikla na světovém kongresu Romů v polovině roku 2003 v Budapešti. Přípravné práce řídilo Maďarsko a nyní přebírá od něj předsednickou funkci Bulharsko.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20348
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003