Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.05.2020 21:19

Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republice
02-02-2005  ČTK


PAŘÍŽ - Diskriminace Romů v oblasti vzdělání a bytů je v České republice pravidlem, píše dnes francouzský odpoledník Le Monde. Za nový jev označuje ghetta, jejichž vznik podle něj souvisí s neexistencí sociálních bytů.

Deník uvádí, že počet Romů se středoškolským vzděláním vzrostl od roku 1989 dvacetkrát, ale pořád je to, jak říká romská aktivistka Jarmila Balážová, kapka v moři. Většina romských dětí je dál směrována do zvláštních škol, které jsou "bezvýchodnou cestou, kde mladí Romové vegetují". Rasistické předsudky se podle listu nevyhýbají ani učitelskému sboru a ještě méně obecním radním a funkcionářům.

Další negativní aspekt života Romů v České republice je vznik ghett. Tento dosud neznámý jev se zrodil v posledních letech v důsledku toho, že chybí bytová politika a zároveň se zhoršuje zaměstnanost. Za "ilustraci liberální politiky obcí" si list zvolil ubytovnu pro neplatiče v Kladně.

Autor cituje jednu místní sociální pracovnici, podle níž obyvatelé ubytovny jen těžko někdy získají slušné bydlení. Jediná možnost by byla koupit malý laciný byt v okolních vesnicích. "Ale protože nikde nejsou sociální byty se skutečně mírným nájemným, je zbytečné se snažit a přetínat vazby s rodinou, která zůstává první záchranou," říká v listu tato žena.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20346
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003