Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 09.08.2020 05:51

Sdružení Parlament Romů: Snížení dávek ještě zhorší situaci Romů
04-02-2005  ČTK


PRAHA - Snížení životního minima jen zhorší situaci Romů a prohloubí jejich problémy, které se pak negativně dotknou celé společnosti. Předsednictvo sdružení Parlament Romů ČR to tvrdí ve svém prohlášení, které zveřejnilo na stránkách www.dzeno.cz.

Vláda tento týden souhlasila s poklesem minima jednotlivce z 4300 na 2870 korun. Nejnižší částka pro život by zahrnovala jen peníze na osobní potřebu, částku na bydlení by vyplácely obce.

"Více než 80 procent práceschopných romských občanů je nezaměstnaných a jejich rodiny jsou závislé na sociální pomoci státu," tvrdí předseda sdružení Milan Ščuka. Podle něj nejsou Romové schopni svou situaci bez pomoci státu vyřešit. Nezaměstnanost je vrhá do bídy a zaostalosti, místní samosprávy je pak odsunují do chudinských ghett, dodal Ščuka. "Romové jsou několikanásobně tvrdě postihováni za to, že se nemohou uplatnit na trhu práce," míní.

Vedení sdružení uvedlo, že ani současná, ani předchozí vlády nevytvořily podmínky k tomu, aby vysokou nezaměstnanost Romů snížily. Vyzvalo proto kabinet, aby začal problém okamžitě řešit. Pokud připraví změny v dávkách, měl by pamatovat na kompenzaci jejich negativních dopadů na sociálně slabé občany, míní členové předsednictva.

Podle předsedy sdružení Dženo Ivana Veselého by ale případné snížení sociálních dávek nemělo mezi Romy v Česku vyvolat větší nepokoje. Řekl to již dříve ČTK. Případné protesty Romů ale zcela nevyloučil. Na Slovensku reagovali loni na snížení dávek někteří Romové rabováním, proti němu zasahovala armáda.

Občanské sdružení Parlament Romů ČR vzniklo loni v dubnu. Sdružuje organizace i jednotlivce. Po vzniku zastřešující organizace Romové volali několik let. K nynějšímu "parlamentu" ale měla některá známá romská sdružení od počátku výhrady a nevstoupila do něho.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20340
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003