Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.07.2021 11:51

Soutěž o nejkrásnější romskou dívku chce překonávat předsudky
05-02-2005  ČTK


PRAHA - Za týden se v Praze uskuteční soutěž o nejkrásnější romskou dívku Miss Gypsy České republiky. Soutěž má nejen představit ženskost a dovednosti krásek, ale klade si za cíl i boj proti společenským předsudkům vůči romské komunitě. "Chceme ukázat, jak jsou Romové schopní, když dostanou příležitost," řekl dnes novinářům autor projektu Miloš Hora.

Romové jsou podle Hory ve společnosti diskriminováni, lidé jsou vůči nim zaujatí. Soutěž by měla majoritní společnosti ukázat, v čem by ji mohla romská kultura obohatit. "Sami jsme byli překvapeni, kolika jazyky některá děvčata hovoří a jak jsou vzdělaná," doplnila mluvčí soutěže Šárka Hrdličková.

Pořadatelé dnes vybírali kandidátky pro finálový večer, který se bude konat 11. února. Dívky se utkají ve dvou povinných a v jedné volné disciplíně. Povinný bude pro finalistky takzvaný šátkový tanec, který nahrazuje v podobných soutěžích obvyklou promenádu v plavkách. "Ukazovat se pouze v plavkách je proti romské kultuře a tradicím," vysvětlila Hrdličková. Děvčata proto budou mít přes dvoudílné plavky oděv ze šátků, ve kterém předvedou "svádivý tanec".

V další disciplíně se krásky předvedou ve společenských šatech a ukážou své komunikační schopnosti. "Budou muset hovořit romsky a pak svůj proslov přeložit do češtiny," uvedla Hrdličková. Alespoň částečná znalost romského jazyka byla jedním z kritérií při výběru.

Na finálový večer se bude připravovat tucet dívek, ale divákům se představí pouze devět z nich. "Chceme, aby na sobě pracovaly a aby do poslední chvíle nevěděly, kdo uspěje," vysvětlil Hora. Finálovou skupinu určí těsně před zahájením los, ale ani tři vyřazené dívky prý nebudou o nic ochuzeny.

Stejný model soutěže chtějí pořadatelé rozšířit i do dalších států a na letošní podzim už plánují v Praze uskutečnit klání o nejkrásnější romskou dívku světa.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20339
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003