Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 15.07.2020 01:59

Ostravská Vita podpoří mladé lidi, kteří chtějí pomáhat okolí
06-02-2005  ČTK


OSTRAVA - Občanské sdružení Vita z Ostravy podpoří neformální skupiny mladých lidí, kteří chtějí něco udělat pro své okolí. Sdružení se stalo už počtvrté krajským koordinátorem projektu Připoj se, který loni rozdělil mladým lidem v Moravskoslezském kraji více než 300.000 korun. ČTK to řekla Dagmar Pijáčková z Vity.

Letos bude Vita sbírat nápady mladých lidí do konce března. Každý projekt může organizace podpořit až 50.000 korun, o rozdělení peněz rozhodne komise významných osobností kraje.

"Většina nadací a grantů podporuje projekty neziskových organizací. My se zaměřujeme na pomoc lidem, kteří mají dobrý nápad, ale nechtějí se nikde organizovat," uvedla Pijáčková. Důvěryhodnost musí autoři prokázat tím, že se za ně zaručí některá ze zavedených organizací.

V roce 2003 program podpořil například vysokoškoláky, kteří si založili čajovnu Agapé. V ní našli přívětivé zázemí studenti, kteří přišli za studiem do Ostravy, kde nikoho neznali. Nad šálkem čaje vznikaly nápady, jak pomoci dětským domovům nebo kam vyrazit na společný výlet.

Peníze z programu Připoj se získali i sprejeři z Havířova, kteří se snažili lidem ukázat, že graffiti nejsou jen obyčejné čmáranice. Město jim poskytlo nevyužitý plot letního kina, který je teď pestře vyzdoben a ostudu Havířovu nedělá.

Více než 40.000 korun dostali mladí Romové z Ostravy, kteří vybudovali na místě bývalého smetiště fotbalové hřiště. "Kluci za mnou přišli už s hotovým nápadem. Já jsem jim jen pomohla s vyplněním grantové žádosti," řekla ČTK Anna Krausová ze sdružení Vzájemné soužití, které projekt Romů zaštítilo. Hřiště mladíci postavili hned vedle komunitního centra, které nabízí volnočasové aktivity i vzdělávání Romům a sociálně slabým rodinám z okolí.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20338
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003