Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 21:34

Mezinárodní projekt usiluje o lepší přístup Romů ke vzdělání
14-01-2005  ČTK


Mezinárodní projekt, kterého se účastní organizace z pěti evropských zemí, usiluje o zlepšení postoje mladých Romů a jejich rodin ke vzdělání. Tříletý program byl zahájen v roce 2003 a je zaměřen na Romy ve věku od 15 do 25 let. Z loňské práce jeho účastníků vzešla například srovnávací studie o situaci Romů v různých zemích.

"S podněty, k nimž jsme zatím dospěli, se obrátíme například na ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, vládního zmocněnce pro lidská práva, předáme je pedagogům a romským organizacím," řekla dnes ČTK Eva Hotmarová, ředitelka vzdělávací agentury Kreo Plus, která program iniciovala.

Dosavadní výsledky projektu dnes prezentovali zástupci organizací, které se ho účastní. Jeho cílem je připravit vzdělávací program pro romskou mládež a návod, jak ji i rodiče motivovat k získání co nejvyššího vzdělání.

Kromě českých pracují na programu i organizace ze Slovenska, Německa, Španělska a Francie. Rozpočet tříletého projektu činí asi 270.000 eur (asi 8,6 milionu korun), podporuje ho EU z programu Leonardo. Po loňském rozšíření přibyly v unii jen z Česka, Slovenska a Maďarska asi dva miliony Romů.

V další fázi projektu by měl vzniknout návod pro rodiny i školy, jak s mladými Romy pracovat. Zaměří se i na stavební firmy, kde mnoho Romů nalézá uplatnění. Výsledné materiály poslouží k dalšímu vzdělávání romské menšiny v Česku i v EU.

Součástí akce je i představení tradičních romských řemesel. Projekt završí rozhlasové a televizní medailony desítky mladých Romů, kteří úspěšně studují a působí ve své profesi.

Podle odhadů žije v Evropě 12 až 15 milionů Romů. V Česku se při sčítání lidu k romské národnosti přihlásilo asi 11.000 osob, v zemi ale údajně je až kolem půl milionu Romů. Se začleněním této menšiny do společnosti si nevědí rady ani další státy.

Například ve Španělsku vykonávají Romové spíše nekvalifikované nebo sezónní práce. Jejich nezaměstnanost je mnohem větší než v populaci. Děti často předčasně odcházejí ze škol. Zákon proto umožňuje získat výuční listy i bez ukončeného základního vzdělání později v praxi.

Ve Francii je na 300.000 Romů. Polovina z nich žije usedlým způsobem života, polovina kočuje. Tomu se musí přizpůsobit i školní docházka. V tradičních "zastávkách" proto existují malotřídky. Jednoduché je i vyřízení formalit k provozování tradičních řemesel.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20306
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003