Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.04.2020 03:20

Ombudsman je užitečný, míní představitelé nevládních organizací
12-01-2005  ČTK


Otakar Motejl Činnost veřejného ochránce lidských práv, kterým je v České republice již čtyři roky Otakar Motejl, je podle představitelů nevládních organizací užitečná a společnosti prospívá. Domnívají se ale, že by státní instituce měly více přihlížet k jeho závěrům.

"Je pozitivní, že tady takový úřad máme. Skutečnost, že si mu stěžují tisíce lidí, svědčí o tom, že mu důvěřují. Do budoucna by ale bylo dobré více měřit také reakci státních orgánů a to, jak tuto instituci akceptují," řekl ČTK předseda Ligy lidských práv Jiří Kopal.

Upozornil, že úřad ombudsmana někdy řeší velmi citlivá témata. Prospěšná činnost ombudsmana se podle Kopala projevila v případě přístupu pozůstalých k lékařské dokumentaci nebo kolem sterilizace romských žen. "Tyto ženy v minulosti nevěřily státním orgánům, že by pro ně něco udělaly, zatímco úřadu ombudsmana důvěřují" uvedl.

Podle Kopala je pozice českého ombudsmana z hlediska mentality společnosti velmi těžká. "Státní orgány a úředníci nebyli zvyklí na to, aby někdo kontroloval jejich práci z pohledu, který se třeba shoduje s pohledem nevládních organizací. Reagují někdy podrážděně na jakoukoli kritiku a nemají dostatečné sebevědomí, aby tu kritiku snesli a napravili určité věci," zdůraznil. Upozornil, že by ombudsman měl mít širší pravomoci, pokud jde například o kontrolu policie.

Činnost ombudsmana kladně hodnotí také předsedkyně občanského sdružení Fond ohrožených dětí Marie Vodičková. "Je to prospěšná funkce a hodnotím ji pozitivně. Otázka však je, jak dalece se daří všechny případy rychle vyřešit. Ty nejakutnější se ale dělají přednostně," řekla ČTK. Upozornila, že díky zásahu ombudsmana se podařilo vyřešit případy, kdy byla porušována práva svěřenců výchovného ústavu.

"Funkce je to velmi potřebná a mnohdy by člověk byl bezmocný vůči úřadům. Takto je tady určitá možnost dosáhnout spravedlnosti," uvedla. Ocenila, že ve většině případů, které ombudsman řeší, je patrný posun k lepšímu.

Také Sdružení nájemníků České republiky kladně hodnotí činnost úřadu ombudsmana i jeho šéfa. "Řada lidí má představu, že může všechno, ale to zdaleka není ní pravda. Postup, kdy může vstupovat do jednotlivých případů, je přesně vymezen," řekl ČTK místopředseda sdružení Milan Taraba. Podle něj je český ombudsman "člověk uvážlivý a lze se na jeho slovo spolehnout". Zároveň dodal, že "měl udělat daleko víc pro zachování pravidel pro sjednávání služeb spojených s bydlením".
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20303
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003