Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.09.2020 19:03

Romský expert: Romové by se na integraci měli finančně podílet
05-01-2005  ČTK


Ian Hancock (Foto: Jana Šustová) Na začlenění Romů do české společnosti by se měli finančně podílet i samotní Romové. Při své týdenní návštěvě Česka to novinářům dnes řekl americký romský odborník na historii a vzdělávání Romů Ian Hancock. Spoluúčast na placení například vzdělávacích programů přispěje podle něj nejen k sebeúctě příslušníků romské menšiny, ale také jim zajistí větší respekt společnosti.

"Je nutné získávat peníze od Romů, aby nepanoval všeobecný pocit, že vše platí jen většina," uvedl Hancock. Podle něj by bylo například vhodné založit nadaci či fond, do něhož by přispívali romští podnikatelé i další sponzoři. Peníze by mohly být použity na stipendia pro romské studenty, míní Hancock.

Podle experta se Romové nemohou spoléhat jen na druhé, ale měli by si získat nezávislost. Finanční spoluúčast je přiblíží také k tomu, aby o svých záležitostech mohli sami rozhodovat. "Nemám na mysli segregaci, která je velmi drahá, ale spolupráci na úrovni rovnocenných partnerů," dodal Hancock. Cestou ke změnám je podle něj výchova. Připomněl ale, že postoj romských rodičů ke vzdělání a české společnosti k Romům se "nedá změnit přes noc".

Do Česka Hancock přicestoval 3. ledna. Setkal se mimo jiné se členy vládní rady pro záležitosti romské komunity. Rozhovor se týkal hlavně výuky romských dětí. Hancock vypracoval již dříve návod, jak by měli učitelé k romským školákům přistupovat. V publikaci, která příští týden vyjde ve slovenštině, najdou pedagogové potřebné informace o Romech. Knížka obsahuje i otázky a úkoly pro žáky. Připomíná slavné romské osobnosti, mezi něž patřil podle Hancocka například Charlie Chaplin.

V dalších dnech navštíví odborník Ostravu, kde se sejde se zástupci neziskových organizací. V Brně si pak prohlédne Muzeum romské kultury.

Ian Hancock se narodil v Británii. Je romského původu, část jeho rodiny pochází z Maďarska. Od 60. let 20. století se angažuje v romském hnutí. Vystudoval londýnskou univerzitu. Nyní vyučuje romská studia na univerzitě v Austinu v americkém státě Texas, kde řídí Romský archiv a dokumentační centrum. Vydal přes 150 publikací o Romech. Za svou činnost získal několik ocenění.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20291
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003