Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 20:44

Královna romské hudby Věra Bílá převzala zlatou desku
21-12-2004  ČTK


Romská zpěvačka Věra Bílá převzala dnes na koncertě ve Švandově divadle v Praze zlatou desku za 10.000 prodaných zvukových nosičů se svým v pořadí druhým albem Kale kalore. Vyšlo v roce 1998 a bylo označeno za čistý projev spontánního muzikantství. V původních moderních cikánských písničkách kapely Kale se zpívá o lásce, smutku i smrti.

Producentkou desky byla nedávno zesnulá Zuzana Navarová, která Bílé kdysi pomohla na výsluní. "Toto album vyšlo i v USA a ve Francii. Vznikly z něj dva videoklipy, z nichž jeden byl zařazen na kompilaci v současnosti nejlepších videoklipů v Americe. Má název Paš o paňori (U vody)," řekl ČTK zpěvaččin manažer Jiří Smetana a podotkl, že texty jsou v čisté romštině. "To proto, abychom tuto řeč zachránili," vysvětluje to Bílá.

Věra Bílá se prosadila s rokycanskou skupinou Kale v polovině 90. let debutovým albem Rom pop, které se ve Francii dostalo mezi nejlepší desky roku v kategorii world music. Od té doby letos padesátiletá zpěvačka boduje s romskou muzikou na celém světě. Je ozdobou festivalů - populární je ve Francii, loni koncertovala v New Yorku a v roce 2001 nadchla publikum v Sopotech. Spolu s Idou Kelarovou, Ivou Bittovou a Jarmilou Šulákovou patří mezi významné české reprezentantky etnické hudby.

Zatím posledním cédéčkem Bílé je Rovava (Budu plakat) z roku 2001. Podíleli se na něm i zakladatel Gipsy Kings Chico Bouchikhi a polská hvězda Kayah. S Jánem Kuricem z Vidieku pak muzikanti natočili úspěšnou desku Cigánsky plač.

V roce 1999 věnovala režisérka Mira Erdevički zpěvačce dokument Černobílá v barvě. Bílá se objevila i ve dvou hraných snímcích slovenského režiséra Dušana Hanáka. V Růžových snech hrála s Ivou Bittovou a ve filmu Ja milujem, ty miluješ byla po boku Ivy Janžurové.

Letos v březnu koncertovala Bílá a skupina Kale v historické budově Stavovského divadla v Praze. Zatímco v zahraničí vystupuje často, domácí publikum ji má možnost slyšet výjimečně. Například začátkem listopadu se představila na Etnofestu v pražské Lucerně, v polovině prosince vystoupila v brněnské Flédě.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20281
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003