Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 16.09.2021 18:37

Škromach: ČR nemění podmínky, aby bránila přijít za dávkami
21-12-2004  ČTK


Česko nehodlá zpřísňovat podmínky sociálního systému pro cizince, aby bránilo nezaměstnaným ze Slovenska stěhovat se do Čech a žádat o sociální dávky. Novinářům to dnes řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Informace o možném příchodu většího množství lidí ze Slovenska kvůli podporám, převážně Romů, považuje za "nafouknutou bublinu".

Před pár dny se objevily zprávy o tom, že slovenští Romové po snížení dávek v jejich vlasti odcházejí k příbuzným do Česka. Zde žádají o trvalý pobyt a dávky. Starostka ostravských Mariánských Hor a Hulváků a senátorka Liana Janáčková uvedla, že se do jejího obvodu přistěhovaly čtyři rodiny. Obává se příchodu dalších. Tvrdí, že cizinecká policie má již žádosti o trvalý pobyt.

Pokud má žadatel v ČR trvalý pobyt, může dávky získat. Občané EU na ně mají nárok i tehdy, když v Česku pracovali nejméně rok a platili si sociální pojištění. "Nelze říci, že kvůli příjezdu několika Romů zakážeme volný pohyb osob," řekl Škromach.

Podle něj příchod romských rodin do Ostravy je "spíše náhoda". Vicepremiér uvedl, že lidé mohou odcházet i do Británie, kde jsou podmínky pro získání dávek stejné jako v Česku. "Neviděl jsem však, že by někde v cizině dávali návod, jak dávky získat. Naopak upozorňují na to, jak je to složité," řekl. Podle něj má ČR mechanismy k tomu, aby se dávky nezneužívaly. Nezaměstnaní, kteří dostávají podporu, se musejí o práci v Česku aktivně ucházet. Jinak o dávky přijdou, dodal.

V ČR pracuje v současnosti asi 70.000 lidí ze Slovenska. Za mnohými z nich přicházejí jejich rodiny. Podle mluvčí ministerstva práce Kateřiny Beránkové se na Ostravsku od roku 1993 usadilo 350 slovenských občanů. O dávky žádalo minimum z nich, uvedla mluvčí.

Masový příliv Romů do Česka očekávaly úřady již po vstupu obou zemí do EU. Snížení dávek na Slovensku obavy jen přiživilo. Začátkem roku totiž vyvolalo mezi slovenskými Romy bouřlivé nepokoje. Proti rabování musela zasahovat i armáda. Nepříznivé scénáře se však nenaplnilnily.

Rodiny slovenských Romů přicházely do ČR ke svým příbuzným již v minulosti. Podle loňské zprávy ministerstev práce a vnitra tak ale zhoršily životní podmínky Romů v Česku. Bydlí v přeplněných bytech, mají další výdaje. Rozmáhá se lichva, kriminalita či zaměstnávání na černo.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20279
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003