Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2020 13:10

Mluvčí: Komise proti přílivu slovenských Romů už není nutná
14-11-2004  ČTK


Komise, která měla hledat kroky proti masovému přílivu slovenských Romů, přestane zřejmě fungovat. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Ze zprávy o opatřeních proti imigraci lidí ze slovenských romských komunit podle něj vyplývá, že se obavy z hromadného příchodu Romů nepotvrdily. S materiálem se má v úterý seznámit vláda.

V posledních letech přicházely ze Slovenska ke svým příbuzným celé početné romské rodiny s vírou, že si přilepší. Podle loňské zprávy ministerstva práce tak zhoršily životní podmínky Romů v Česku. Bydlí v přeplněných bytech, mají další výdaje. Rozmáhá se lichva, kriminalita či zaměstnávání na černo.

Masový příliv Romů se očekával hlavně po vstupu do EU, který s sebou přinesl volný pohyb osob. Obavy přiživilo i snížení dávek na Slovensku, což začátkem roku vyvolalo mezi slovenskými Romy bouřlivé nepokoje. Proti rabování musela zasahovat i armáda.

Nepříznivé scénáře se však nenaplnily. "Faktický důvod pro další činnost komise zanikl," uvedl Dimun. Podle něj ale oba státy budou nadále spolupracovat, a to například při terénní práci v romských komunitách v Česku i na Slovensku. Spolupráce by měla pokračovat i mezi slovenskou a českou policií.

Komise se dále snažila najít odpověď na otázku, jak bojovat s rozmáhající se lichvou mezi Romy, s rasismem a extremismem. Rovněž se podílela na vzniku systému včasného varování před případným přílivem Romů. Jeho součástí je sledování oblastí na Slovensku, z nichž by Romové mohli hromadně odcházet. Monitorování se týká i lokalit v Česku, do nichž by případní migranti mířili. Situaci mapují neziskové organizace. Informace poskytuje i policie či romští poradci.

Romové ze Slovenska se do Česka přesunují již desetiletí. Za minulého režimu je nuceně vystěhovávaly státní orgány. Podle některých odhadů v ČR žije asi 14.000 slovenských Romů, jiné hovoří o mnohem vyšších počtech. Na Slovensku je asi půl milionu Romů. Mívají nízké vzdělání, většina z nich je bez práce. Část příslušníků menšiny žije v katastrofálních podmínkách v osadách.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20230
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003