Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:26

Ostravská Vesnička soužití pomáhá lidem už dva roky
17-09-2004  ČTK


Na tři krabice šampaňského se může s největší pravděpodobností těšit ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Jiří Hořínek. Před dvěma lety se totiž se spolužáky s gymnázia vsadil, že projekt Vesničky soužití, kde společně žijí Romové a lidé z většinové společnosti, bude fungovat nejméně tři roky. V těchto dnech ostravská vesnička oslavila druhé výročí. "Kamarádi tvrdili, že tak dlouho nevydrží. Mluvil jsem s nimi před několika dny. Už rezignovali. Za rok láhve můžeme společně otevřít," řekl dnes Hořínek novinářům.

Přestože projekt funguje a z vesničky neodešla žádná z původních třiceti rodin, potýkají se její obyvatelé s řadou problémů. Tím největším je nezaměstnanost. "Bez práce jsou dvě třetiny obyvatel, kteří zaměstnání hledají velmi obtížně," řekla ČTK vedoucí komunitního centra Darja Hamalová. Dodala, že se proto snaží volná pracovní místa vytvářet. Jen na zajištění provozu vesničky se podílí sedm lidí.

Někteří z nich pracují v komunitním centru, další vychovávají děti ve školce. Dva si ve vesničce otevřeli obchod, který už dva roky funguje.

Práci by mohly získat i ženy v dnes otevřené šicí dílně firmy Maxim, která vyrábí zdravotní pomůcky pro tělesně a mentálně postižené děti. Navíc v dílně, která sídlí přímo v areálu vesničky, začal fungovat tříměsíční kurz šití. Do něj se přihlásilo 15 žen a dívek. "Nejlepší absolventce nabídneme osmihodinový pracovní úvazek. Druhé pak brigádu a třetí dostane finanční odměnu," řekla ČTK majitelka společnosti Renáta Filatová.

Dalším problémem jsou podle Hamalové dluhy. Rodiny, které nemají peníze na zaplacení nájmu a poplatků za plyn, elektřinu a vodu, si pak berou u různých finanční společností rychlé půjčky s vysokými úroky. "Pak se dostávají do koloběhu splácení. Nemáme problémy s lichvou jako takovou. Činnost oficiálních společností, které půjčky s úroky v desítkách procent poskytují, by se ale takto taky dala nazvat," řekl šéf projektu Pavel Obluk.

Hamalová dodala, že vážné finanční problémy má asi osm rodin. "Bez naší pomoci by se jim je nepodařilo řešit a musely by odejít Domluvili jsme se na splátkovém kalendáři," vysvětlila.

Kateřina Hodosyová ve vesničce s manželem a dvěmi dětmi žije od jejího otevření. Původně taky neměla práci. Nakonec ji ale našla v místí školce, kde působí jako asistentka. "Jsem moc ráda, že jsme tady. Před tím jsme bydleli v Ostravě-Kučičkách, kde jsme za nájem a uhlí platili mnohem více," řekla ČTK.

Ve vesničce žije asi 150 lidí. Deset rodin z majoritní společnosti, deset romských a deset smíšených. Zájemci o získání nového domova museli splnit několik podmínek. Všichni museli při povodních v roce 1997 přijít o domov, nesmělo se jednat o sociálně slabé jedince a navíc všichni museli souhlasit s myšlenkou projektu. Každá rodina navíc musela na na stavbě odpracovat 200 hodin.

Dnes ve Vesničce soužití stojí 15 dvojdomků. Náklady na jejich vybudování se pohybovaly kolem 60 milionů korun. Na pokrytí investic se kromě státu podílely i zahraniční a církevní organizace. V areálu vesničky vzniklo také komunitní centrum, které místním obyvatelům i lidem z okolí nabízí různé služby, od učeben a dílny až po bufet.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20156
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003