Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.03.2021 12:48

Lidé z celé Evropy se sešli na Festivalu kultur ve Vršovicích
13-08-2004  ČTK


Zástupci nejrůznějších národnostních menšin z celé Evropy se dnes sešli na Festivalu kultur ve Vršovicích na Příbramsku. Vesměs mladí lidé od 18 do 25 let ze Španělska, Maďarska, Irska a České republiky si tak mohli vyměňovat nejenom zkušenosti ze zemí odkud přichází, ale i pátrat po kulturním dědictví a každodenním životě jednotlivců a komunit.

Tradiční akce, která se koná již od roku 2000, je však zaměřena především na kulturní vystoupení. Návštěvníci tak letos mohli opět vidět například vášnivé flamenco v podání španělských Romů. Nechybělo ani věštění z rukou, divadelní vystoupení či kreslení henou na tělo. Vyvrcholením celého minifestivalu byly takzvané simulační hry, které se uvedením účastníků do určitých životních modelových situací dotkly častých sporů mezi menšinou a většinou.

Ani festival národnostních menšin se však nemůže nést ve zcela vážném duchu. Od strastí běžného života si tak mladí lidé mohli odpočinout při soutěži o nejlepší masku. Nechyběla ani klání v přetahování a netradiční letní disciplíně skoku na lyžích.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20112
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003