Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 14.08.2020 08:11

Deníky Bohemia: Romové z Žatecka odjíždějí do Británie za penězi
31-07-2004  ČTK


Desítky Romů z Žatce a okolí odjíždějí do Velké Británie, která jako jedna z mála zemí umožnila lidem v České republice po vstupu do Evropské unie pracovat. Romové se snaží uplatnit zejména při nekvalifikovaných pomocných profesích, píšou v dnešním severočeském vydání Deníky Bohemia.

"Jeden či více členů odchází do Velké Británie z takových 50 až 60 romských rodin. Neutíkají, jak tomu bylo dříve. Teď tam jezdí ryze za prací a výdělkem," řekl deníku Miroslav Milenko, jenž o cestě na ostrovy neuvažuje. Po vstupu republiky do EU příliv Romů do Velké Británie zesílil, v současné době tam odjíždějí pracovat především na sezonní práce.

Romové podle deníku využívají skutečnosti, že britské úřady a zaměstnavatelé potřebují levnou pracovní sílu. Na rozdíl od českých firem a podniků většinou netrpí předsudky vůči cizincům, byť s jinou barvou pleti. "Ve srovnání s našimi poměry si Romové v cizině také slušně vydělají. Když se to přepočítá, mají několikrát více než tady," uvedl Josef Rajt. Romští muži mají podle něj ve Velké Británii práci většinou už zajištěnu.

"Romové, kteří jsou tam už déle, svým příbuzným či známým práci a kontakty zprostředkovávají," potvrdila vedoucí odboru sociálních věcí žatecké radnice Václava Bemová.

Romové už musejí být ve Velké Británii soběstační. Po vstupu České republiky do EU se podmínky zpřísnily, Romové už nemají nárok na podporu a musejí se živit a hradit si bydlení sami. Jedna z žateckých romských rodin byla podle deníku už z Anglie deportována kvůli provinění proti tamním zákonům.

Někteří Romové z Žatecka svým rodinám vzkázali, že ve Velké Británii pracují jako řidiči, dělníci na stavbách či našli místo v čokoládovně.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20100
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003