Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:19

Veselý z Dženo: Pokud chce ČR Romy sčítat, musejí s tím souhlasit
04-08-2004  ČTK


Pokud chce Česko provádět statistická šetření v romské komunitě, musejí s nimi Romové souhlasit a vědět o nich. Tvrdí to předseda romského sdružení Dženo Ivan Veselý. ČR by jinak podle něj mohla porušit úmluvu o právech národnostních menšin. O výzkumu v romských komunitách rozhodla loni v říjnu vláda. Sběr dat i analýzy by měly přispět k získání přesnějších informací o životě romské menšiny a zajistit jí cílenější pomoc.

Při posledním sčítání lidu se k romské národnosti přihlásilo asi jen 11.500 lidí. V ČR přitom žije podle odhadů až několik set tisíc Romů. "Podle mého názoru romská veřejnost žádné sčítání nechce," dodal šéf sdružení Dženo. Podle něj totiž v historii podobná zjišťování Romům vždy jen uškodila.

Zastáncem šetření je vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab, který se na návrhu získávání dat podílel spolu s Českým statistickým úřadem a Úřadem na ochranu osobních údajů. Díky získaným datům by totiž mohly být peníze na pomoc přidělovány a využívány účinněji. Informace z terénu, ze sčítání lidu i od institucí složí obraz o vzdělání, bydlení či chudobě Romů. V ČR zatím podobné údaje nebyly vedeny. Úřady práce neevidovaly u nezaměstnaných národnost, ministerstvo školství ji nezná u žáků.

Pokud odborníci šetření opravdu zahájí, měli by podle Veselého Romy nejprve přesvědčit, že tak činí v jejich prospěch. "Historická zkušenost potvrzuje, že zájem státu o počty Romů a statistické charakteristiky romského národa je vždy předzvěstí dalšího pokusu o zdecimování našich lidí," uvedl předseda Dženo. Za nacistické okupace zahynulo 90 procent českých a moravských Romů, a to většinou v koncentračních táborech. Socialismus pak "přispěl k devastaci kulturního bohatství" Romů, uvedl Veselý.

Pokud podle něj Romové nebudou souhlasit, ČR šetřením poruší úmluvu o právech národnostních menšin. "Úmluva jasně říká, že každý příslušník národnostní menšiny má právo svobodně si zvolit, zda chce, či nechce být za takového příslušníka považován," uzavřel Veselý.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20096
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003