Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 15:03

Romové ve Španělsku míří z ghett do paneláků, v ČR spíše naopak
10-06-2004  ČTK


Romská komunita ve Španělsku i v Česku má podobné problémy: nezaměstnanost, bydlení a vzdělání. Zatímco ale ve Španělsku se Romové stěhují z ghett do panelových domů, v Česku se kvůli nedostatku bytů mnohdy naopak sestěhovávají do čtvrtí, kde jsou byty horší kategorie. ČTK to řekli účastníci dvoudenního česko-španělského semináře o boji proti sociálnímu vylučování romské komunity, který začal dnes v Chebu.

Podle vedoucího delegace španělské organizace Fundación Secretariado General Gitano (FSGG) Fernanda Villarreala se Španělsko liší od ČR tím, že se snaží dostat Romy z ghett do panelových domů. "V Čechách je to nyní spíše naopak," míní.

S tím částečně souhlasí i romská asistentka chebské radnice Jaroslava Rymešová. "Po privatizaci domů a bytů se Romové často soustřeďují v místech, kde se uvolňují byty. Získat pro Romy ubytování v soukromých domech je velmi obtížné a majitelé často porušují i zákony, jen aby je dostali z domu," podotkla.

Podle chebského starosty Jana Svobody jde často o peníze. "Pokud bychom mohli získat prostředky, řada věcí by se řešila snadněji," míní Svoboda. Město si podle něj hodně slibuje od projektu na výstavbu 96 bytů pro nízkopříjmové obyvatele, který se má v Chebu do dvou let uskutečnit.

Podle španělských delegátů to trvalo řadu let, než se podařilo otevřít dialog a zahájit spolupráci se státní správou a samosprávou. "Například nový návrh plánu zaměstnanosti obsahuje i velmi pozitivní prvky v přístupu k zaměstnávání Romů," řekl Villarreal. Za zásadní ale považuje pochopení problematiky od nejnižší úrovně samosprávy.

Podle ředitelky odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitky Gjuričové, která se romskou problematikou řadu let zabývala, ale není Česká republika nijak pozadu. "V mnohém jsme i dál než země na západ i na východ od nás. Osobně myslím, že by bylo potřebné, aby se úspěšné projekty z jedné lokality rychle rozšířily i jinam. Mnohdy se totiž nejrůznější iniciativy překrývají a objevují už známé," řekla Gjuričová.

Zrcadlový projekt Rady vlády pro záležitosti romské komunity o sociálním vylučování romské komunity má konfrontovat zkušenosti z obou států v této oblasti. Z české strany se ho účastní sociální pracovníci radnic, zástupci policie či ministerstva vnitra, ale i představitelé neziskových organizací, které s Romy pracují.

Ze Španělska přijeli zástupci FSGG, která zaměstnává přes 600 lidí v 56 pobočkách po celém Španělsku. Delegace složená z českých pracovníků naopak za tři týdny odjede čerpat nové zkušenosti a předávat ty své do Španělska.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20019
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003