Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.09.2020 15:08

Do základní školy ve Vsetíně nastoupí více romských dětí
09-06-2004  ČTK


Deset romských dětí nastoupí v příštím školním roce do klasické základní školy ve Vsetíně. Tamní terénní pracovníci to považují za velký úspěch, protože v minulých letech nastupovali do první třídy maximálně dva romští školáci. Ostatní romské děti běžně chodily do speciální školy. Novinářům to dnes řekl starosta Jiří Čunek.

"Je to první výrazný úspěch terénních pracovníků v této oblasti. Nejdůležitější je Romy přesvědčit, aby své děti do klasických škol posílali," uvedl Čunek. Terénní pracovníci děti do školy doprovázejí, doučují je a pomáhají jejich rodičům při přípravě dětí do školy.

Pro romské děti funguje také přímo v domě, kde jich žije asi 150, nízkoprahové centrum, které zřídila diakonie Československé církve evangelické. Město mu v budově vyčlenilo jeden byt, který diakonie upraví na klubovnu pro odpolední volné aktivity dětí.

Terénní pracovníci pomáhají také dospělým Romům při jednání s úřady a snaží je se zapojit do života majoritní společnosti. "V poslední době se je třeba snažíme přesvědčit, aby se snažili udržovat pořádek v okolí svých domů. Důležité je získat si nejváženějšího člena komunity, kterého ostatní poslouchají," poznamenal Čunek.

Ve Vsetíně působí tři terénní pracovníci, kteří začali pracovat před dvěma lety. Radnice na jejich činnost dostává dotace od Zlínského kraje ve výši 250.000 korun ročně, sama na jejich mzdy doplácí 50.000 korun. Ve Vsetíně žije asi 1000 Romů.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20018
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003