Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.06.2021 19:56

Z Ostravy do Británie odjely první rodiny Romů, další se chystají
05-05-2004  ČTK


Několik desítek ostravských Romů v posledních dnech odjelo z Ostravy hledat práci do Velké Británie. "Vím asi o deseti rodinách, které už vycestovaly a další se chystají. Ne všichni se nám ale hlásí a úmysl oznamují. Skutečný počet tak může být mnohem vyšší," řekla ČTK ostravská romská poradkyně Lýdie Poláčková.

Odchod Romů z Ostravy zaznamenal i jeden z jejich předáků Josef Facuna. Podle něj do zahraničí nyní míří hlavně ti, kteří tam nelegálně pracovali už v minulosti a nyní chtějí využít vstupu Česka do Evropské unie. Od 1. května se na ně, jako na každého občana unie, vztahuje právo volného pohybu. "Odjelo už hodně rodin a budou i další. Chtějí pracovat a tady zaměstnání kvůli diskriminaci neseženou. V Anglii a Irsku je práce na stavbách dost," řekl Facuna.

Romové se podle něj poučili z nezdarů svých předchůdců, kteří do Británie mířili před lety a kvůli nedostatku peněz prodávali i byty. "Nyní nic neprodávají. Letenky či jízdenky nejsou drahé. Někteří byty zavřeli a nechali někoho platit nájem. Jiní tam nastěhovali své známé," řekl Facuna.

Zvýšený zájem o cesty do Velké Británie registrují i dopravci. Ostravská pobočka cestovní kanceláře Čedok má nejlevnější letenky, které stojí i s poplatky asi 4000 korun, do konce května téměř vyprodané. "Zájem je velký. Pokud chcete jedno místo, našlo by se ale až 19. května," řekla ČTK pracovnice cestovní kanceláře.

Pracovnice společnosti Bax line, která zajišťuje autobusovou a leteckou dopravu i do Velké Británie, ČTK řekly, že Romové se zatím ve velkém počtu chodí jen informovat.

Poláčková dodala, že o informace si k ní přichází řada Romů. "Radíme jim, kam se mají obrátit při hledání práce nebo využití sociálních výhod," řekla s tím, že zájemci o vycestování musí počítat s tím, že se o ně ve Velké Británii už nikdo nepostará, jak tomu bylo před vstupem Česka do EU. "Musí mít proto dostatek peněz na ubytování nebo někoho, kdo se tam uchytil a žije delší dobu," řekla.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19916
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003