Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.05.2020 18:13

Rasově motivované útoky podle obžalovaných zinscenovali Romové
30-04-2004  ČTK


Okresní soud v Jeseníku začal dnes projednávat případ devatenáctiletého Martina Stiskaly a o pět let staršího Martina Hejného, které obžaloba viní z rasově motivovaných útoků na Romy z Jeseníku. Mladíci, kterým hrozí až tři roky vězení, vinu popírají a tvrdí, že útoky zinscenovali sami Romové. Soud dnes líčení odročil na 21. května, kdy chce vyslechnout další svědky.

Stiskala podle obžaloby napadl v polovině dubna devatenáctiletého Roma před restaurací v Jeseníku. V opilosti ho údajně urážel nadávkami s rasovým podtextem, plival na zem a provokoval ho, aby se s ním začal prát.

"Nadával mi černá hubo a snažil se mě kopnout. Musel jsem se bránit, jinak bych třeba mohl skončit v nemocnici," řekl u soudu Rom. Stiskala to popřel a prohlásil, že byl při incidentu napaden Romem. "Proto jsem také šel vše ohlásit na policii," prohlásil.

Hejného obžaloba viní, že společně se Stiskalou v lednu v centru Jeseníku slovně napadli skupinku Romů. Údajně je uráželi nadávkami s rasistickým podtextem, pronásledovali je v ulicích města a vyhrožovali jim zabitím.

Mladíci k případu uvedli, že nadávky padaly pouze z úst Romů. "Za jedním z nich jsem se sice rozběhl, protože jsem se ho chtěl zeptat, proč mi nadává, nic jsem mu ale neudělal," prohlásil Hejný. Stiskala u soudu řekl, že nikoho nepronásledoval.

Oba obžalovaní shodně tvrdí, že incidenty vyprovokovali Romové. "Chtějí nás dostat do vězení. Od útoku na manžele Žigovi, což byla moje velká blbost, jsme se stali terčem romského etika. Jdou po nás a snaží se nás vyprovokovat," tvrdí Stiskala.

Stiskala byl už dříve obžalován společně s dalšími dvěma mladíky Martinem Jašem a Petrem Blajzem z rasově motivovaného útoku na romské manžele, který údajně provedli loni v červnu. Jesenický okresní soud je za to začátkem ledna potrestal tříletou podmínkou. Verdikt však zrušil Krajský soud v Olomouci na základě odvolání státního zastupitelství a vrátil případ do Jeseníku. Nové líčení se dosud nekonalo.

Hejného policie v minulosti obvinila z rasově motivovaného útoku na sedmatřicetiletého Roma. Útok, který se podle policistů odehrál ve druhé polovině února na jesenickém autobusovém nádraží, údajně provedl s Jašem a Blajzem.

Jaš, Blajze a Stiskala jsou nyní ve vazbě. Hejný čeká na verdikt soudu na svobodě.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19912
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003