Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.05.2020 18:12

Policisté v Ostravě řeší rasově motivovaný útok na dvě Romky
19-04-2004  ČTK


Rasově motivovaný útok na dvě Romky ve věku 22 a 30 let řeší od sobotního rána ostravští policisté. Tři muži a žena své oběti podle policie napadli nejprve slovně a pak i fyzicky. "Když mladší z žen upadla na zem, dva z mužů do ní začali kopat a vykřikovali nacistická hesla 'sieg heil'," řekl ČTK mluvčí ostravské policie Milan Klézl.

Incident se odehrál okolo 05:00 před restaurací Baník v centru Ostravy. Starší z žen utrpěla pohmoždění pravé ruky, mladší pak naražení prstů ruky levé, odřeniny kolen, pohmoždění šíje a beder. "Doba jejich léčení nebyla dosud stanovena," dodal mluvčí.

Policisté zatím neznámé útočníky podezřívají z výtržnictví, ublížení na zdraví. S ohledem na rasový motiv jim hrozí i obvinění z podpory a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod občanů. "Pokud se dostanou před soud, můžou ve vězení strávit až pět let," uvedl Klézl.

Sérii několika podobných případů, kdy se Romové stali obětí zločinu pro barvu své pleti, řeší i policisté na Jesenicku. Minulý týden skončil ve vazbě devatenáctiletý Martin Stiskala z Jeseníku, kterého policisté už před časem obvinili ze dvou rasově motivovaných útoků. Ve středu údajně v opilosti napadl stejně starého Roma.

Stiskala byl už dříve obžalován společně s dalšími dvěma mladíky Martinem Jašem a Petrem Blajzem z rasově motivovaného útoku na romský manželský pár z Jeseníku, který údajně provedli loni v červnu. Jesenický okresní soud je za to začátkem ledna potrestal tříletou podmínkou. Verdikt však zrušil Krajský soud v Olomouci na základě odvolání státního zastupitelství a vrátil případ do Jeseníku.

Trestného činu se Stiskala podle policistů dopustil také v polovině ledna, kdy údajně slovně napadl v centru Jeseníku skupinu Romů a vyhrožoval jim zabitím. Po tomto činu se pokusil o sebevraždu.

Ve vazební věznici Stiskala doplní trojici údajných útočníků na romským manželský pár. Jaš a Blajze byli vzati do vazby už před časem kvůli obvinění, že napadli na jaře na jesenickém autobusovém nádraží dva Romy.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19871
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003