Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.05.2020 21:18

Romové v Praze zasadili strom symbolizující menšiny
08-04-2004  ČTK


Symbolickým zasazením lípy v pražských Letenských sadech přispělo k dnešnímu Mezinárodnímu dni Romů sdružení Athinganoi. Strom má podle jedné z organizátorek Radky Kováčové symbolizovat zapuštění kořenů národností žijících v České republice.

"Chceme upozornit na to, že my, Romové, i jiné národnostní menšiny žijící v České republice, sem patříme, narodili jsme se tady, jsme Češi a chceme zde žít," řekla dnes při sázení stromu Kováčová.

Radka Kováčová a Karel Holomek Předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek dodal, že Romové vnímají Českou republiku jako svou vlast, ale stále se zde necítí jako rovnoprávní občané. "Romové by měli být vnímáni - a v budoucnu tomu snad tak bude, jiná možnost není - jako svébytná národnost, jako jsou Slováci nebo Němci," uvedl Holomek.

Athinganoi, které letošní oslavy pojalo jako multikulturní, kromě zasazení stromu menšin na dnes připravilo společný večer romské, africké a balkánské hudby.

Mezinárodní den Romů slaví od roku 1990 Romové na celém světě a připomínají si tak svou společnou kulturu, jazyk a původ.

Sdružení Athinganoi existuje pátým rokem a přispívá ke zvýšení vzdělanosti romské menšiny v Čechách. Pořádá setkání romské mládeže a provozuje romské studentské informační centrum.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19856
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003