Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 21:17

Sbírka pro slovenské Romy pokračuje
01-04-2004  


S úspěchem se setkala celorepubliková humanitární sbírka pro slovenské Romy, kterou vyhlásila Mezinárodní romská unie (IRU). Prezident IRU Emil Ščuka tak reagoval na složitou sociální situaci, která v současné době velmi postihuje obyvatele romských vesnic. Charitativní sbírka trvala přibližně měsíc, zapojily se do ní mnohé romské i neromské neziskové organizace. Jmenovat můžeme například občanská sdružení v Karlových Varech, Praze, Brně, mosteckém Chánově, Ostravě apod. Organizace vybíraly ošacení pro dospělé a děti, trvanlivé potraviny, hygienu a hračky. Velké množství pomoci darovala Česká katolická charita, o. s. Naděje, Ambasáda USA v Praze apod. Podařilo se nashromáždit přibližně 15 tun pomoci, která byla soustředěna do centrálního skladu poblíž Prahy.

Kamion s humanitární pomocí odjel ve čtvrtek 25. 3. v noci z Prahy do Vranova nad Topľou. Další nákladní vůz směřoval do romských vesnic v okolí města Bardejov. Pomoc na místě rozdělovali zástupci oslovených slovenských organizací. Situaci na Slovensku monitorovalo občanské sdružení Romodrom a Dženo. Dokumentaci zajistil fotograf Romodromu Jan Jozef Horváth. Snímky, které zachycují sociální propad obyvatel v romských vesnicích, budou veřejnosti představeny 23. června v pražském Mánesu a to v rámci výstavy.

Zástupci romských organizací chtějí ve sbírce pokračovat a přibližně za dva týdny vypravit další kamion na Slovensko. Lidé a firmy mohou přinášet ošacení a trvanlivé potraviny do kanceláře o. s. Romodrom, které sídlí v Libické ulici 15 v Praze. Je však nutné svůj příchod předem ohlásit na tel. 604113592.

Romodrom je organizace, která se zabývá vytvářením a realizací volnočasových a vzdělávacích aktivit pro sociálně slabé děti. Společnost na sebe upozornila také realizací vězeňského programu, který se zaměřil na poskytování právního poradenství vězňům a jejich rodinám. V současné době toto sdružení připravuje letní tábor pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Patronkou Romodromu je televizní hlasatelka Iveta Kováčová. Organizace úzce spolupracuje s Českým výborem pro UNICEF, Nadací Vize, společností British council, Mattoni a dalšími organizacemi.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19831
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003