Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.09.2020 15:41

Jesenická policie navrhuje kvůli napadení Roma obžalobu mladíků
29-03-2004  ČTK


Návrhem na obžalobu ukončili jeseničtí vyšetřovatelé případ Martina Jaše a Petra Blajzeho, kteří podle policistů napadli z rasových důvodů začátkem března v Jeseníku romského mladíka a zranili jej. ČTK o tom dnes informovala mluvčí jesenické policie Natálie Orlová.

Obvinění si údajně Roma vyhlédli na jesenickém autobusovém nádraží. Mladíka podle policistů nejprve uráželi nadávkami s rasovým podtextem, poté jej jednadvacetiletý Jaš udeřil do obličeje a kopl do hrudníku. O rok starší Blajze údajně incidentu přihlížel a útočníka povzbuzoval.

Jaš se podle policistů dopustil výtržnictví, ublížení na zdraví a hanobení rasy, národa a přesvědčení. Blajze je stíhán za pomoc při ublížení na zdraví. Oběma hrozí až pět let vězení, dodala Orlová.

Jesenický okresní státní zástupce Ladislav Prouza ČTK řekl, že o obžalobě dosud nebylo rozhodnuto. "Spis jsme obdrželi dnes a musíme ho prostudovat," uvedl.

Policie obviněné zadržela nedlouho po incidentu a se souhlasem soudce byli umístěni do vazby kvůli obavám, že by mohli pokračovat v trestné činnosti. Mladíci jsou podezřelí, že se rasově motivovaného činu nedopustili poprvé.

Oba muže již odsoudil jesenický soud k tříleté podmínce za to, že společně s dalším mladíkem loni v červnu v Jeseníku napadli a zranili romský manželský pár. Olomoucký krajský soud na základě odvolání státního zastupitelství ale rozsudek zrušil a vrátil případ do Jeseníku. O termínu nového líčení dosud nebylo rozhodnuto.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19804
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003