Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 02.06.2020 08:04

Zpráva vnitra: Policii se začíná dařit potírat lichvu mezi Romy
09-03-2004  ČTK


Policii se podle ministerstva vnitra daří v poslední době lépe odhalovat případy lichvy, která sužuje romskou komunitu. Zatímco v roce 2002 se severomoravští policisté dozvěděli jen o jediném případu, loni získali již poznatky o spáchání tohoto trestného činu ve 32 případech. Zprávou ministerstva vnitra o potírání lichvy se bude ve středu zabývat vláda.

Lichva se hlavně v romských komunitách - ale i jinde mezi sociálně slabými rodinami - rozšířila před několika lety. Trápí hlavně severní Moravu a severní Čechy. Jen v Ústí nad Labem či v Ostravě žijí desítky rodin, které musejí splácet velké dluhy lichvářům. Romové s nízkými příjmy nebo na sociálních dávkách si od nich totiž půjčují například na nájem, pohřby a další záležitosti za velmi vysoké úroky, které nezřídka dosahují až sto procent. Musejí pak tedy vracet dvojnásobek, takže veškeré jejich peníze končí v kapsách lichvářů. Špatná situace rodin se tak jen prohlubuje.

Případy lichvy v romských komunitách není podle ministerstva jednoduché objasnit. Postižení Romové se bojí vše ohlásit policii. Mají strach o své zdraví či zdraví svých blízkých. Obávají se také, že by již nikdy nedostali další půjčku.

Lichvou se před třemi lety začala vážně zabývat meziresortní komise pro záležitosti romské komunity i další orgány a instituce. Situaci měli podle nich pomoci řešit terénní pracovníci a asistenti v romských komunitách. "Asistenti napomáhají policii při vytypování osob ochotných přispět k objasňování lichvy," uvádí zpráva ministerstva vnitra.

Podle zprávy ministerstva lidé přímo v komunitách lépe Romy informují o rizicích půjček s vysokými úroky a pracují s oběťmi lichvy, snaží se zajistit jejich rodinám bezpečí. Policisté mají díky tomu z romských komunit lepší údaje. Policejní prezidium zřídilo speciální tým s názvem Lichva v roce 2002. Vypracoval návod pro boj s tímto trestným činem. S asistenty začala pracovat policie na Ostravsku od loňského března. Od začátku letošního roku se projekt rozšiřuje i do dalších okresů.

Lichva odstartovala podle některých odborníků a politiků i únorové nepokoje na Slovensku, kde na snížení sociálních dávek reagovali někteří Romové rabováním. K němu chudé příslušníky komunity údajně vyzývali právě lichváři, kteří po poklesu státní podpory přijdou o zisky. České ministerstvo vnitra proto nabídlo svůj projekt na potírání lichvy slovenským partnerům. Boj s tímto trestným činem patří také mezi priority česko-slovenské komise, která se zabývá zvýšenou migrací slovenských Romů do Česka.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19802
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003