Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 21:18

Mire Bala Kale Hin - Romské pohádkyVeronika Matoušková, Česká televize

Romský večerníček v České televizi

Mire Bala Kale Hin Od 1. dubna 2004 od 19 hod. bude Česká televize vysílat romský animovaný večerníček, v mezinárodní koprodukci vzniklý projekt s názvem Mire bala kale hin. Jeho vysílání má být i dárkem k 8. dubnu, Mezinárodnímu dni Romů. Jedná se o pohádky s romskými postavičkami a útržky ze skutečné historie Romů. Šestidílný animovaný seriál vypráví příběhy a pohádky na motivy romských lidových pověstí z celého světa.

Vypravěči jsou samotní Romové a natočila jej finská režisérka Katariina Lillqvist.

Mire Bala Kale Hin Názvy jednotlivých dílů jsou: Příběhy nekonečných cest (prolog), Královské zrcadlo, Legenda o Černé Sáře, Baltazarův pes, Balada o kouzelných houslích, Dvanáct měsíců (epilog).

Zajímavý je edukativní a přitom nenásilný akcent prvního a závěrečného dílu seriálu.

Scenáristkou a režisérkou je známá finská autorka Katariina Lillqvist, která již u nás natočila několik loutkových filmů. Výtvarnicí je finská malířka Minna Soukka. Komentář namluvila Věra Galatíková. Kameramanem je Miloslav Špála. Animace je dílem Alfonse Mensdorffa-Pouilly.

Projekt vznikl jako koprodukční (FIN-EU-ČR) ve studiu Hafan film Praha v české, finské a anglické jazykové verzi.The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19797
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003