Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.06.2020 07:09

Čekej a neplakej je CD debut Tria Antonína Gondolána
16-03-2004  ČTK


Věra a Antonín Gondolánovi Člověk má žít, pracovat a umřít doma, tvrdí vynikající muzikant Antonín Gondolán. Člen kdysi populární romské sourozenecké skupiny, jejíž členové se rozprchli po celém světě, se přesto na deset let těmto slovům zpronevěřil. Dlouhodobý zájezd, kdy jako kontrabasista vystupoval v zahraničních jazzklubech, ukončil v roce 1992. Na "apríla" se v pražském Divadle U hasičů představí v čele tria a pokřtí své první CD Čekej a neplakej, které natočil u Multisonicu.

"Dlouho jsem si vybíral muzikanty. To hledání však nebylo v barvě pleti, ale v kvalitě hraní," řekl Gondolán na dnešní tiskové konferenci v Praze. Jeho spoluhráči jsou houslista Marek Balog a kytarista Marek Pilo z Košic. Ten je i mimořádně nadaným cimbalistou, což na nové nahrávce několikrát dokazuje. Jako host trojici doplnil klávesista Jiří Nedoma.

"Na křest 1. dubna přijede sestra Věra, s níž jsem vystupoval i v Austrálii, a syn Filip. Ten jediný z mých čtyř potomků v muzice pokračuje," uvedl Gondolán, který se v 80. letech vystěhoval za rodinou do Německa. Jeho hudba byla vždy plná temperamentu, sdružovala prvky jazzové, popové, etnické i lidové. V pařížské Olympii mu tleskalo přes pět tisíc posluchačů. Když ho lidé slyšeli na koncertech v Americe, často prý mysleli, že je Ital či Španěl. "Jsem Čech z Prahy," říkal jim hrdě.

Antonín Gondolán od dětství obdivoval tátovu kapelu, kde byli skvělí muzikanti. Jeho talent objevil dirigent Gustav Brom a jako patnáctiletého ho vzal do Brna. U profesora Pošty pak na pražské konzervatoři studoval hru na kontrabas. Prošel orchestry Vobruby, Havlíka, Hybše, Vlacha i Zahradníka a dlouho s Ladislavem Štaidlem doprovázel Karla Gotta. Na památném zájezdu do Las Vegas mu lákavou nabídku dal i sám Frank Sinatra.

"Je neuvěřitelné, co jsem všechno stačil," vzpomínal na to dnes Gondolán. Album Čekej a neplakej je přesto jeho vůbec prvním. "Gondoláni jsou mou srdeční záležitostí," prozradil šéf vydavatelství Multisonic Karel Vágner a dodal, že vylovil perlu, i když prý už trochu jetou.

Album Čekej a neplakej obsahuje tucet Gondolánových písniček v jeho podání. Titulní píseň s textem Petra Rady vyšla kdysi u Supraphonu v nákladu 150.000 kusů. "Věřím, že tento malý hudební skvost pohladí srdce i duše posluchačů. Jako tomu bylo, je a bude všude tam, kde Antonín Gondolán sáhne do strun," věří Vágner.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19770
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003