Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 22:29

Švédský deník o "hrozbě EU" ze strany středoevropských Romů
16-02-2004  ČTK


STOCKHOLM (dopisovatel ČTK) - Pod dramatickým titulkem "Oni jsou velkým děsem Evropy" přinesl švédský bulvární deník Aftonbladet velkou reportáž o životě Romů ve čtveřici středoevropských zemí, které se již zanedlouho stanou novými členy Evropské unie.

"Statisíce Romů se chystají opustit svá ghetta v Maďarsku, Polsku, České republice a na Slovensku. Chtějí zaplavit západní Evropu, až tyto středoevropské státy vstoupí 1. května do EU. Co je děsivá propaganda? Co je pravda a co mýtus?" ptá se vůbec nejčtenější deník ve Švédsku neméně dramaticky v úvodu svého materiálu. Reportéři listu ve střední Evropě podle svého vlastního popisu nalezli "kus třetího světa" a "zlo a nelidskost, jakou nečekali".

Reportážní cestu začali Švédové ve slovenském "ghettu" nedaleko Rudňan, kde na 400 Romů údajně sní o tom, jak odejít do vyspělých zemí EU. "Všichni tam chtějí," citoval list šestačtyřicetiletého muže, avšak podotkl, že zdejší Romové jsou vesměs tak chudí, že nemají ani na cestu do nejbližšího města.

Reportér dále popsal diskriminaci těchto slovenských Romů, kterou označil za "prakticky politiku apartheidu". O Slovensku dále uvedl, že po rozdělení bývalého Československa se řadu let potýkalo s problémy. "Nyní se ale demokracie zakořenila a státní správa je moderní. Tržní ekonomika rozkvétá, hospodářský růst je dobrý. Lidé se mají dobře." To se ale podle něj netýká celé jedné etnické skupiny, neboť "sociální vyloučení Romů je výsledkem diskriminace a rasismu".

"Segregace přitom nemusí být na Slovensku aktivně podporována. Funguje sama o sobě," tvrdí reportér dále. Odvolává se při tom na zprávu Evropského centra pro práva Romů (ERRC) v Budapešti, zaslanou komisařce EU pro sociální otázky a otázky pracovního trhu Anně Diamantopulusové. Podle zprávy existuje diskriminace přinejmenším ve čtyřech oblastech - ve zdravotnictví formou neoficiálního programu sterilizací romské populace, na trhu s nemovitostmi, ve vzdělávacím systému a na trhu pracovních sil.

"Středo- a východoevropští Romové jsou (kromě intelektuálních levicových nostalgiků) těmi jedinými, kteří mají dobré slovo pro komunistický systém," konstatoval reportér dále s tím, že podle jeho poznatků Romové tvrdí, že dříve bylo mnohem lépe než nyní.

Třebaže článek hovoří o Romech ze všech čtyř nyní ještě stále kandidátských zemí regionu, jeho autor se odvolává pouze na své "zkušenosti" ze Slovenska. Ve faktografické části textu pak Aftonbladet připomněl, že i švédští králové v minulosti Romy diskriminovali a chtěli je vyhnat ze svého území.

Při "známkování" života Romů v Polsku, Maďarsku, České republice a na Slovensku, kde prý dohromady žije na 1,7 milionu Romů, Aftonbladet konstatoval, že v České republice se situace trochu zlepšila, ale Česko se před světem zostudilo před několika lety stavbou zdi v Ústí nad Labem. Zeď sice nakonec nestojí, ale "Romové jsou stále označováni za 'černá prasata' a tvoří spodinu společnosti".

Polsko má méně Romů než ostatní a chová se údajně tak, jako by se jej tento problém ani netýkal. Maďarsko naopak učinilo největší pokroky v integraci Romů do společnosti, avšak dobré situace nedosáhlo ani tak. Slovensko je pak ve vůbec nejhorší situaci, s největší fobií vůči Romům mezi "bílými" Slováky. Aftonbladet závěrem bez uvedení jakýchkoli pramenů připomněl, že v roce 2060 se Romové na Slovensku mohou stát většinovou skupinou obyvatel, když již dnes údajně tvoří více než deset procent obyvatelstva země.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19693
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003