Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 20:26

Obrázky z historie RomůČeská televize

Romský dějepis pro všechny děti.

Tvůrčí skupina Karla Dvořáka

Cyklus Obrázky z historie Romů má 6 dílů.
1. díl - dějiny - I. část
2. díl - dějiny II. Část
3. díl - způsob života, víra, soužití
4. díl - hudba
5. díl - jazyk, literatura, divadlo
6. díl - řemesla.

Každý díl uvádí jeden romský moderátor, který komunikuje s romskými dětmi, následuje část dokumentární a animované kresby k pohádkám a příběhům, jejichž návrhy namalovaly romské děti v rámci Televizního vysílání pro školy a další díly následují vždy po týdnu.

Proč tento cyklus pro děti vznikl?
Naše informovanost o Romech je většinou značně jednostranná, a proto neúplná. Znát, vědět, je předpokladem ke sblížení se s etnikem, které nám může připadat cizí. Proto vznikly tyto "ilustrované dějiny v kostce", které podávají dětem romským i neromským, nejzákladnější poznatky o romské historii. Děti se ve škole v dějepise učí české i světové dějiny, ale o dějinách Romů toho víme žalostně málo. Takže pořady o romské historii mohou být pro děti i dospělé v mnohém nové a objevné. V pořadech hovoří historička dr. J. Horváthová z Muzea romské kultury a další významné romské osobnosti, hudebníci, spisovatelé, pamětníci holocaustu. Romskou historií děti provádějí romští průvodci, v každém díle jiný - Jarmila Balážová, Jan Mišurec, Ondřej Giňa, Ludmila Fečová, Magda Hofmannová, Klaudia Lavičková. Na základě kreseb romských dětí vznikly animované historky, pohádky, anekdoty, které jsou součástí romské slovesnosti a doplňují a odlehčují jednotlivá témata a přibližují je právě dětským divákům. Základem jednotlivých pořadů cyklu je ale dokument, který vypovídá o dějinách Romů, jejich způsobu života i kultuře.

Autorem scénáře a režisérem je Jaroslav Hovorka, s kterým spolupracovalo několik odborných poradců (Ruben Pelar, Zbyněk Andrš, Veronika Kamenická).
Stopáž jednotlivých dílů je 15 minut.

Scénář a režie: Jaroslav Hovorka
Dramaturgie: Olga Janků

Informace uvedené na této stránce poskytla Česká televize - www.czech-tv.cz
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19667
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003