Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 15.07.2020 01:18

Případ rodiny Červeňákových se dostává až k premiérovi
19-01-2004  Vilém Faltýnek


Romské rodině Červeňákových přestala ústecká radnice vyplácet sociální dávky. Nedávno totiž vysoudili na českém státu u mezinárodního Štrasburského soudu odškodnění za soudní průtahy ver výši 900 000 korun. Červeňákovi se ale chtějí soudit. O situaci se zajímal kolega Vilém Faltýnek.

Romská rodina Červeňákových z ústecké městské části Předlice, foto: ČTK Peníze přestala vyplácet ústecká radnice poté, co Červeňákovi dostali od státu odškodné ve výši 900 tisíc korun, které jim přiznal Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Právní zástupkyně ústecké rodiny Klára Veselá-Samková požádala premiéra Vladimíra Špidlu o schůzku. Na té by s ním chtěla celý případ probrat. Premiér advokátce ještě neodpověděl, požádal však už o prošetření případu právníky Úřadu vlády.

Podle nezávislého advokáta Pavla Musila, kterého Radio Praha oslovilo, překročila rodina Červeňákových zjevně limit, který umožňuje přiznání sociálních dávek. Odškodné bude započítáno jako příjem, přestože jde o jednorázové odškodné za pochybení soudů: "Domnívám se, že zákon nikterak nepamatuje přímo na tento specifický případ, ale že nikterak tento druh příjmu nevylučuje tento druh příjmu z těch příjmů, které se započítávají do celkového příjmu rodiny. To znamená, že tahleta částka musí být zohledněna jako příjem." Také ministerstvo práce a sociálních věcí označilo postup ústeckých úřadů za správný.

Advokátka Klára Veselá-Samková ale nesouhlasí: "Ta věc má řadu dalších aspektů, které - ač se to na první pohled může zdát jednoznačné - mohou zásadním způsobem zpochybnit ten první dojem."

Reportér Týdeníku Reflex Jiří X. Doležal romskou rodinu navštívil a na základě osobního kontaktu tvrdí, že odškodné rodina nedokázala z hlediska většinové společnosti využít úměrným způsobem: "Bohužel v průběhu těch dvou návštěv se mi podařilo zjistit, že Červeňákovi ty peníze nepoužili ke zlepšení své špatné životní situace. Že v podstatě neumějí s tou finanční sumou zacházet tak, aby vybředli z toho ghetta. Experiment s odškodným ukázal, že přímá sociální dávka do lidí, kteří už velmi dlouho žijí v kultuře bídy, nemá smysl."

Postupné vyplácení dávek podle Doležala sice situaci neřeší, je však jediným způsobem, jak existenčně romskou rodinu podporovat.Související články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
15.11.2014Česká studentská filharmonie a romský sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou vystoupí na společném Koncertu ke Dni studentstvaZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
07.06.2012Ombudsman kritizuje počet romských dětí ve speciálních školáchZprávy ze života Romů
05.06.2012Středoškoláci rigidnější dospělýchZprávy ze života Romů
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/19640
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003