Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.11.2020 08:20

O Roma Vakeren
04-06-2001  Anna Poláková, Alžběta Janíčková, Jan Mišurec, Veronika Matoušková

Lačho dives Romale u šukar šuniben tumenge savorenge, ko amen akana šunen. Kdo nás poslouchá už delší dobu ví, že tento páteční čas je vyhrazen našemu pravidelnému "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Romale sam lošale hoj amen šunen. Doufáme, že zůstanete v následujících pětadvaceti minutách u svých rozhlasových přijímačů, a že prostřednictvím našeho pořadu získáte pár nových informací a nejen to, samozřejmě ani dnes nebude chybět romská muzika.

Nejdříve se dozvíte, že romské sdružení pořádá celostátní finanční sbírku. Dále si budeme povídat s režisérem Robertem Sedláčkem - autorem dokumentárního filmu Sága Romů 1950 až 2000 a poté se v reporáži přesuneme do Letů u Písku. Ani dnes nebude chybět blok romské historie a romské písně. Tolik z naší programové nabídky. Ještě jednou příjemný poslech vám za tvůrce "O Roma vakeren" přeje od mikrofonu Anna Poláková.


=[ Zprávy ]=

Ústí nad labem

Tři členové lichvářského klanu, byli díky svědectví jedné postižené rodiny obviněni z vydírání a porušování domovní svobody. Novinářům to řekl koncem týdne pracovník komunitního centra v Matiční ulici Jan Černý. Komunitní centrum poskytlo bezúročnou měsíční půjčku ve formě potravinové pomoci těm rodinám, které se rozhodly si od lichvářů peníze nepůjčovat. Vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab novinářům řekl, že právě v práci komunitních center přímo v postižených lokalitách vidí účinnou pomoc při potírání lichvi. Zdůraznil, že tento problém se netýká jen Romů, ale postihuje většinou ty sociálně nejslabší.

Budapešť

Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér navštívil minulý týden Kanadu a pozval tamnější odpovědné činitele, aby se přijeli na vlastní oči přesvědčit, že maďarské úřady nediskriminují Romy. Důvodem této cesty je informace, že již kolem 800 maďarských Romů požádalo od začátku tohoto roku o poskytnutí politického azylu v Kanadě s poukazem na diskriminaci v rodné zemi.

Kanadské úřady podle MTI požádaly maďarského ministra vnitra, aby Budapešť zastavila uprchlickou vlnu Romů, protože v opačném případě Ottawa přistoupí k zavedení víz pro maďarské občany.

Praha

Nestěhovat Romy do ghet, holobytů či domů pro nepřizpůsobivé osoby: to doporučila české vládě konzultantka pro romské záležitosti newyorského Open Society Institutu a právnička Ina Zoonová z ameriky. Ve své knize On the Margins aneb Na okraj, kterou v Praze představila novinářům, kvůli těmto krokům označila Českou republiku jako zemi diskriminující Romy v přístupu k bydlení.

Kniha se zaměřuje hlavně na zdravotní, sociální a právní diskriminaci Romů v Bulharsku, Rumunsku a Makedonii. Přesto její část autorka věnuje českým Romům.Související články
DatumNadpisRubrika
22.03.2014Dobrovolník z Matiční ulice Karel Demeter obdržel cenu KřesadloO Roma Vakeren
30.11.2013Na maďarskou politickou scénu vstupuje nová romská stranaZprávy ze života Romů
09.10.2012Kanada připravuje program návratu Maďarských RomůZprávy ze života Romů
13.09.2012Je to jen vítr: V houštině strachuZprávy ze života Romů
04.09.2012Do pražských kin putuje festivaly oceňovaný maďarský snímek Je to jen vítr (Csak a szél)Zprávy ze života Romů
29.07.2012Generace na rozcestí: Uniknout předsudkům!Zprávy ze života Romů
10.03.2012Maďarská kapela Parno Graszt koncertovala v pražském Paláci AkropolisFotoaktuality
27.08.2011Maďarští Rómové chtějí vylepšit svůj obraz ve společnostiZprávy ze života Romů
13.08.2011Snili o bohatství, dnes se přehrabují v haraburdíZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Celostátní sbírka pro děti z dětských domovů Do sbírky  bylo možné přispět i na plese 8. dubna

Několik klientů dětských domovů se bude mít možná lépe. Pro nejtalentovanější svěřence útavů pořádá romské sdružení Athinganoi celostátní finanční sbírku. Z peněz by se dětem mělo zaplatit například školné, nebo pomůcky, které potřebují. Akce končí 8. dubna, tedy na Mezinárodní den Romů, kterého je tato sbírka součástí. V ulicích 10 měst, například v Praze, Pardubicích, nebo v Krnově procházejí dobrovolníci se zapečetěnými kasičkami a za dobrovolný příspěvek rozdávají odznak s vyobrazeným domečkem. Kasičky jsou instalovány také na dalších - Romy pořádaných kulturních akcích. Do sbírky se zapojilo 19 dětských domovů, jejich ředitelé navrhli přibližně 50 nadaných dětí. Jak Janu Mišurcovi řekl koordinátor tohoto projektu - Jozef Baláž, není možné zatím říci kolik dětí peníze získá a jakou sumu.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Kniha Hejno bílých vran vypráví příběhy deseti lidí z dětských domovů, kteří jsou i přesto úspěšníO Roma Vakeren
18.04.2015Na návštěvě dětského domova v KlánovicíchO Roma Vakeren
29.11.2014Vyšla kniha Hejno bílých vran aneb Když opouštíš děcákO Roma Vakeren
06.06.2012Opouštím dětský domov. Vím kam jdu a proč!Zprávy ze života Romů
17.03.2012Robert Tonelli: Nechtěl jsem nosit jméno někoho, kdo mě nevychovávalO Roma Vakeren
31.07.2009Dětský dům Zábrdovice nabízí o prázdninách volnočasové aktivity pro dětiO Roma Vakeren
21.09.2006Projekt Hnízdo chce zabránit odebírání dětí z rodin do ústavůZprávy ze života Romů
22.04.2005Sdružení Dom pomáhá dětem z dětských domovů zařadit se do běžného životaO Roma Vakeren
20.02.2005V Zátoni na Českokrumlovsku zažijí děti Cikánskou pouťZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Dokument Roberta Sedláčka Sága Romů
Dokument Roberta Sedláčka Sága Romů, odvysílaný v tomto týdnu Českou televizí, dal jistě hodně práce. Obávám se však, že prospěl spíše autorovi samotnému v jeho lidském (méně už tvůrčím) vývoji, než divákům, potažmo Romům. Co se z filmu dozvídáme: anonymní mluvící hlavy nám sdělují, že: Romové v Chánově nemají práci. Olašští Romové mají zlato a nikoho mezi sebe nepustí. Kolínská škola byla vytvořena pro Romy ze sociálně slabších rodin. Romové v Kutné Hoře nemají svíčky, takže na sebe večer nevidí. Romská prostitutka z E 55 by ráda pracovala v továrně, ale neuživila by děti. Poslankyně Monika Horáková kdysi jezdila se svými rodiči v maringotce....

Byl by to smutný příběh, kdyby se dotýkal podstaty problému. Ta je však někde jinde a je škoda, že se ve filmu neobjevila. Kdyby ten příběh podával někdo jiný, vyprávěl by třeba ústy Romů, kteří by pro diváka nebyli anonymní: vždy přece všichni mluvíme sami za sebe.

Byl by to třeba příběh o tom, že pár dětí z Chánova už chodí do školy. Že kolínská škola je středoevropskou raritou, nikoliv pro sociálně slabší, ale pro ty, kteří chtějí zůstat věrni svým kořenům a zároveň se vzděláním integrovat do většinové společnosti. Příběh o dětství, mládí a rodině té ženy, která dnes skončila na E 55. A také příběh o tom, co Monika Horáková a její sdružení dělá pro Romy dnes a čeho se jí už podařilo či nepodařilo dosáhnout...

To, co jsem viděla, byl obraz bídy a zmaru podle Roberta Sedláčka. Film nic neřeší, jen ústy Romů hořekuje, případně šokovaně zírá. O romské kriminalitě, prostituci, bydlení, nezaměstnanosti a dalších sociálních problémech toho víme dost z jiných médií. Od dokumentárního filmu se snad právem žádá víc. Režiséra filmu Sága Romů 1950 - 2000 Roberta Sedláčka oslovil Jan Mišurec.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
18.04.2003V Praze se bude promítat dokument Sága RomůO Roma Vakeren
06.04.2001Dokument Roberta Sedláčka Sága RomůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Lety u Písku

Lety u Písku se v posledním desetiletí dostaly do povědomí veřejnosti díky bývalému sběrnému táboru pro České Romy z druhé světové války. Byli odtud posíláni do Osvětimi a drtivá většina tuto genocidu nepřežila. K malé hrstce jejich potomků patří Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění holocaustu, který usiluje o důstojnější podobu tohoto místa. Tvrdí, že jeho pietu narušuje vepřín, v jehož bezprostřední blízkosti je pochován i dědeček pana Růžičky. V těchto dnech připravuje za finanční podpory státu stavbu kapličky s pamětní deskou, kde by měla být uvedena jména všech tam pochovaných Romů. Reportáž o tom přináší Alžběta Janíčková.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romové mají svou hvězdu

Víte o tom, že Romové mají svou hvězdu? Jedná se o planetku, která se pohybuje mezi Marsem a Jupiterem pod číslem 17 611. Od března tohoto roku nese v databázi Mezinárodní astronomické unie název Jožkakubík. O tom, kdo vlastně Rom Jožka Kubík byl, se více dozvíte v následujícím příspěvku Veroniky Matouškové. Čerpala z článku Břetislava Rychlíka, který vyšel v Respektu.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
27.02.2016Primáš Jožka Kubík je první Rom, který měl v Česku sochuO Roma Vakeren
12.12.2015Potomci a pamětníci horňáckých primášů Kubíků zahráli a zavzpomínali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
06.08.2002Jožka KubíkHudba
06.04.2001Romové mají svou hvězduO Roma Vakeren
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
Jožka KubíkHudba

To je vše, co jsme pro vás v našem dnešním "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří připravili. Těšíme se, že si nás na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu naladíte i příští týden opět v pátek ve 20.05. Vysíláme také v pondělí a úterý na VKV reg. studií a nebo v pondělí a ve středu na vlnách ČRo 6 - Radia Svobodná Evropa. Romale but bacht te sajsipen. Ačhen devleha.

Zde si můžete poslechnout celou relaci ve formátu Real Audio:

Poslech:
RealAudio ~ Download
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18950
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003