Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 14.08.2020 07:45

Vojtěch Vagai - jáhen a kaplan Římskokatolické církve

Vojtěch VagaiVojtěch Vagai se narodil v roce 1959 ve slovenské Nitře, ale už jako malý kluk se s rodiči přestěhoval do jižních Čech, na Českokrumlovsko. Vyučil se malířem pokojů a kromě jiného strávil několik let ve vrátnici jednoho jihočeského podniku, kde se měl čas připravovat na zkoušky na teologické fakultě. Svou duchovní cestu začínal jako ministrant a vše naznačovalo, že se stane kněžím. Po vojně však potkal svou ženu Annu a oženil se...

Jáhnem se mohl stát díky povolení druhého vatikánského koncilu z roku 1965, podle kterého může v zemi, kde je nedostatek duchovních, přijmout jáhenské svěcení i ženatý. Ten pak přijímá celibát manželství a pokud ovdoví, nesmí se znovu oženit. Vojtěch Vagai nyní pomáhá českokrumlovskému biskupovi a zajíždí do sedmi farností, například do Větřní, Přídolí, Kájova či Hořice, kde má na starosti bohoslužby, křtiny, svatby, pohřby a učí i náboženství. V létě jezdí na dětské integrační tábory, neboť děti má rád - sám má tři syny.

Když káže v kostele Rom, poslouchá ho více lidí? "Romové všichni věří, ale od církve chtějí jen práva a pokřtít dítě. Nechápou, že mají i povinnosti a chybí jim vytrvalost. Na dětských táborech je to vidět. Děti z romských rodin jsou jako bludné ovce, nejsou vedeny k povinnosti. Chvíli to trvá než si zvyknou. Rozhodně se ale nevyplatí dělat tábory jen pro romské děti," řekl v rozhovoru Slovu kaplan Vojtěch Vagai. (Slovo na víkend, 19. 2. 1999)

A setkává se kaplan s nesnášenlivostí? "Většinou to bývá na úřadech..."
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18918
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003