Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.05.2020 16:42

Unikátní projekt Čhajori Romani


Logo nadace Díla pro národ Nadace Díla pro národ, která vznikla v roce 1995, si klade za cíl podporovat projekty, které odhalují neznámá témata kulturního dědictví, a vytvářet podmínky pro tvorbu současných umělců. Od roku 1999 realizuje projekt Čhajori Romaňi, jehož cílem je hledat styčné body mezi romskou a evropskou kulturou v oblasti hudby a výtvarného umění. Projekt byl nazván podle stejnojmenné romské písně, která odráží neblahé zkušenosti romské komunity za 2. světové války, a nadace jej připravila ve spolupráci s Českým rozhlasem a občanským sdružením Etnic Art.

Koncert Čhajori romaňi, 21. 6. 1999 První část projektu nadace představila na slavnostním koncertu, během něhož zazněly skladby Antonína Dvořáka, Maurice Ravela a Jaroslava Svěceného inspirované romskými motivy, a výběr z díla romského kytaristy Django Reinhardta a hudebníka Sandora Lakatoše. Záznam koncertu, který se uskutečnil 21. 6. 1999 v Lichtenštejnském paláci, byl vydán na CD Čhajori Romaňi (Romská dívenko).

1. část projektu byla zakončena slavnostním křtem CD a knihy Čhajori Romaňi v sídle Senátu Parlamentu ČR První část projektu doplnilo vydání knihy s názvem Čhajori Romani (Romská dívenko), která přináší unikátní soubor romské písňové poezie. Obsahuje 50 textů původních romských písní. Výbor textů se opírá o přesné znění písní, pořízené etnografkou Evou Davidovou při sběru mezi Romy během několika desetiletí. Kniha je dvojjazyčná: vlevo je vždy romský text, vpravo český překlad a doplňuje ji sešítek s notovým záznamem.

Na tento výbor navazuje výbor z písňové poezie Romů olašských, vydaných o rok později pod názvem Dúral me avilem (Z dálky jsem přišel). Ten obsahuje 39 písňových textů a základem výboru jsou zápisové fondy předních romistek E. Davidové a M. Hübschmannové.


Pavel Kroka: Čhajori Romaňi Ve druhé části projektu nadace uspořádala výstavu romského malíře Pavla Kroky, která proběhla v říjnu 2000 v Českém muzeu výtvarných umění v Praze. Nosným obrazem výstavy byl obraz Čhajori Romaňi inspirovaný stejnojmennou písní. Na námět obrazů Pavla Kroky zkomponoval jeho přítel, romský skladatel a hudebník Jiří Korman, třináct hudebních variací, které byly vydány na CD Jiří Korman & Pavel Kroka: Čhajori Romaňi.

The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18848
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003