Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.10.2020 04:10

Za osm let se zlepšilo mínění o Romech
28-12-1999  

"Image" romské menšiny v očích majoritní části společnosti se od roku 1991 výrazně zlepšilo. Zatímco před osmi lety souhlasilo 58 procent lidí s názorem, že na Romy platí jedině hrubá síla, nyní si to myslí o 19 procent občanů méně. Vyplývá to z průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM).

Pozitivnější vnímání romské komunity dokazují i další názory respondentů. Více než třetina dotázaných je přesvědčena, že Romové jsou schopni uplatnit se ve společnosti stejně jako ostatní občané.

O 19 procent respondentů méně než před osmi lety souhlasí s názorem, že je dobře, že "skini usměrňují Romy do správných kolejí". Nyní si to myslí 15 procent populace. Čtvrtina lidí soudí, že většina romského obyvatelstva je schopna žít v souladu s ostatními lidmi, což je o čtyři procenta více než v roce 1991.

IVVM rovněž zjišťoval, jak lidé vnímají vliv plotu v ústecké Matiční ulici na hodnocení ČR v zahraničí. Plot, který odděloval neplatiče nájemného, převážně Romy, od majitelů rodinných domků, byl nedlouho po svém postavení zbourán.

Polovina respondentů se ztotožnila s názorem, že plot v Matiční ulici nepříznivě ovlivnil pozici ČR v zahraničí, jedno procento lidí je přesvědčeno, že ji ovlivnil pozitivně. Prakticky žádný vliv na mezinárodní postavení ČR neměla kontroverzní stavba podle 26 procent dotázaných. Více než pětina lidí neuměla situaci posoudit.

Pozornost médií a politiků věnovaná situaci Romů je podle 68 procent dotázaných zbytečně velká. Za přiměřenou ji považuje pětina lidí, jako nedostatečnou ji vnímá sedm procent občanů.

(ČTK, 28. prosince 1999)
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18828
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003