Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 08.04.2020 15:36

Romové v Kosovu jsou podle mezinárodních organizací stále diskriminováni
15-02-2000  

Romové v Kosovu jsou podle mezinárodních organizací stále diskriminováni

Osm měsíců po rozmístění mezinárodních sil v Kosovu a návratu albánských uprchlíků jsou menšiny v Kosovu stále diskriminovány a často jsou terčem útoků. Vyplývá to ze zprávy Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která byla uveřejněna 11. února.

"Kosovo je stále neklidné a potenciálně nebezpečné, etnický původ je tam stále určujícím faktorem pro to, kdo se stane obětí zločinu," uvádí zpráva. Menšiny (hlavně Srbové, Romové, Turci a muslimští Slované) zůstávají podle ní zranitelné a nemají zajištěnu stejnou kvalitu života jako většina (etničtí Albánci).

Romové jsou obviňováni Albánci, že se podíleli na srbských útocích na ně a rabování a ničení jejich majetku. Ochranu ale potřebují i další menšiny, které žijí v oblastech obydlených albánskou většinou.

Zpráva UNHCR kritizuje také západní správce provincie, kteří nedokázali začlenit více menšiny do politických a zákonných struktur, a nedostatečný počet mezinárodních policistů v Kosovu, kam jich byly místo plánovaných pěti tisíc vyslány dosud jen dva tisíce.

(Radio Praha, 15. února 2000)
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18744
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003