Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 20:44

Čeští a slovenští senátoři mluvili o Romech
22-02-2000  

Čeští a slovenští senátoři mluvili o Romech

O Romech mluvila se slovenskými kolegy pětice senátorů z Výboru petičního, pro lidská práva, vědu, vzdělávání a kulturu Senátu Parlamentu ČR, která 15. února přijela na Slovensko. "V podstatě šlo o výměnu názorů speciálně na vzdělávání romské populace a zda je dobré, aby vstupovali Romové například do samosprávných struktur státu," řekla předsedkyně výboru Irena Ondrová.

Jak dodala, v této otázce (vstupu Romů do samosprávných struktur) nemohly obě strany mluvit o stejných věcech, protože v ČR jsou Romové jinak organizováni než na Slovensku. "U nás (v ČR) nejsou například samostatné romské osady, (...) čeští Romové žijí většinou ve městech, ve vesnicích takřka nejsou. Rozdíly jsou třeba i ve vztahu k drogám, když v okolí Ostravy je užívání drog u romské populace velmi rozšířeno. Tento problém je na Slovensku spíše neznámý," řekla Ondrová. Obě strany se však shodly na tom, že vzdělávání je "alfou a omegou" při řešení romské problematiky a začít je nutné u dětí a mládeže.

Senátoři se svými slovenskými protějšky rokovali i o reformě státní správy a samosprávy, zákonu o rozhlasovém a televizním vysílání, tiskovém zákonu a zákonu o informacích v ČR.

(Radio Praha, 22. února 2000)
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18742
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003