Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 21:16

V Litoměřicích budou mít Romové poradenské centrum
22-02-2000  

V Litoměřicích budou mít Romové poradenské centrum

Romské centrum by mělo do měsíce začít pomáhat litoměřickým Romům. Předseda litoměřického Sdružení Romů ČR Michal Gujda řekl, že v centru najdou místní Romové zejména radu a pomoc při řešení svých problémů.

Město podle litoměřického starosty Jiřího Landy místním Romům psskytlo v minulosti již dva objekty. Na počátku 90. dostali podle něj Romové k dispozici jeden obecní dům na zřízení svého střediska. "Romové ale dům prodali a peníze radnici neodevzdali," řekl Landa.

Poté radnice v polovině 90. let Romům umožnila, aby si v jednom z obecních domů zřídili chráněnou dílnu pro své nezaměstnané. Nakonec však z dílny vznikl klub Škorpión, na jehož hlučný provoz si obyvatelé z okolí stěžovali. "Když se k tomu přidal i vandalismus návštěvníků klubu, museli jsme toto zařízení uzavřít," vysvětlil litoměřický starosta.

S tímto trvzením ale nesouhlasí Michal Gujda, který uvedl, že tehdejší starosta Romům dům dal a oni ho prodali za 80.000 korun a peníze pak investovali do zřízení klubu, o který nakonec přišli.

Potřetí poskytne radnice Romům jeden objekt na sídlišti Na Cihelně, který za 180 tisíc zrekonstruuje, aby v něm Romové měli své poradenské a kontaktní centrum. "Nájemní smlouva bude napsána tak, aby se z centra nemohl stát klub," dodal Landa.

V Romském centru budou spolu s ním Romům pomáhat i romská poradkyně litoměřického okresního úřadu a pracovník litoměřické radnice pro Romy. "Radnice přidělením objektu pro naše centrum jen splnila sliby, které nám už několik let dávala," zdůraznil Gujda, který pracuje na litoměřickém Úřadu práce.

(Radio Praha, 22. února 2000)
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18741
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003