Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 21:52

Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytů
22-02-2000  

Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytů

Z rozpadávající se budovy bývalé školy se dnes ve Straškově na Litoměřicku přestěhovalo do nových obecních bytů devět místních romských rodin. Poté, co odjel od vystěhovaného objektu poslední vůz s naloženými věcmi, začala jeho demolice.

Pětičlenná rodina osmadvacetiletého Milana Horvátha byla přestěhovaná do nového bytu dva plus jedna za necelé dvě hodiny. "Už jsme na oslavu nového bydlení otevřeli láhev šampaňského," řekl Horváth, který žil v bývalé škole od narození. Jeho soused byl naopak zklamán, protože dostal jen jednopokojový byt.

Straškovský starosta Josef Mikule (nezávislý) uvedl řekl, že obci nezbylo než začít s rekonstrukcí bytů, protože budova, ve které Romové bydleli, hrozila zřícením. V bývalé farmě, která stojí mimo zastavěnou část obce, nechala obec zrekonstruovat za 7,5 miliónu korun devět bytů, "ušitých" co do velikosti podle Mikuleho na míru romským rodinám. Byty mají lokální topení a teče v nich studená voda.

Romové budou muset podle starosty platit v nových bytech nájemné. U největšího bytu pro jedenáct lidí to bude zhruba 1900 a u nejmenšího bytu pro dvojici asi 500 korun. Ve škole Romové podle starosty žádné nájemné obci neplatili. "Je pravda, že obec také do tohoto objektu nic neinvestovala, platila jen za úklid komunálního odpadu," poznamenal starosta.

Na místě stržené staré školy vyroste podle něj dům s pečovatelskou službou, v němž bude deset malometrážních bytů. Straškov má přibližně 900 obyvatel. Jeho celoroční rozpočet činí zhruba 13 miliónů korun. Na rekonstrukci devíti bytů pro straškovské Romy přispěl stát částkou 5,8 miliónu korun a zbytek do 7,5 miliónu korun doplatila obec.

(Radio Praha, 22. února 2000)
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18739
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003