Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 08.04.2020 23:58

Neznámý autor šíří počítačovou hru "Boj za práva bílé rasy"
28-02-2000  

Neznámý autor šíří počítačovou hru "Boj za práva bílé rasy"

Ve svých e-mailových schránky mohli najít mnozí lidé počítačovou hru, při níž mají hráči likvidovat figurky snědé pleti při rozebírání plotu ve virtuální Matiční ulici. Vyhrává ten, který nedopustí, aby byl plot rozebrán, neboť zastřelí všechny Romy, kteří jej rozebírají. Neznámý autor této hry zůstává skryt pod šifrou Mr&Tn Soft a v nápovědě hráčům radí "Neptej se a koukej střílet, mizero! Mrtvej cikán, dobrej cikán." Informoval o tom deník Lidové noviny.

Pokud totiž hráč po figurkách znázorňující Romy nestřílí, prohrává a na závěr se objeví tento text: "V této rozhodující bitvě došlo k začátku konce bílé rasy. Cikánští bosové (resp. bosí cikáni) zabrali strategické kontejnery a skládky po celém světě. Ve všech restauracích byl přísný zákaz podávání Cikánské pečeně... Po celém světě byl zaznamenán rapidní nárůst cikánské populace a to byl definitvní konec nadvlády bílé rasy. Je jen na Tobě, abys s tím něco udělal."

Podle odborníků, které oslovily Lidové noviny, naplňuje tato hra znaky trestných činů podpory a propagace hnutí směřujících k potlačování lidských práv a svobod a podněcování rasové nesnášenlivosti. Pokud kriminalisté autora hry dopadnou, hrozí mu tres od jednoho do pěti let. Pokud by soud vzal v úvahu že se hra šířila prostřednictvím veřejně zneužitelného méda, mohl by být odsouzen až na 8 let. Stíháni mohou být všichni, kteří ji předávají dál nebo kteří by ji zveřejnili na Internetu. Kriminalisté se ale domnívají, že nebude jednoduché autora nebo autory hry odhalit.

Romové z ústecké Matiční ulice mají z hry velké obavy. "Ten, kdo tu hru vymyslel, asi chce navádět lidi, aby nás sem opravdu chodili střílet," řekla jedna z obyvatel ústecké Matiční ulice Gisela Lacková. Uvedla, že každý den dostává do svého bytu anonymní výhružné nebo urážlivé telefonáty.

(Radio Praha, 28. února 2000)
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18734
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003