Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 15:09

Kdo byli předkové Romů?
26-02-2000  Milena Hübschmannová


Pravlast Romů byla Indie. Tento fakt prokázali vědci už koncem 18. století. (Připomeňme si, o čem jsem hovořili minule, že totiž 60-70 % romských slov je indického původu). O tom, že Romové pocházejí z Indie, není tedy třeba debatovat. Kdy se ovšem vydali na cestu z domova? Proč ze své země emigrovali? Kdo byli jejich prapředkové, k jakým rodům patřili? Kde žili a kudy putovali Romové, než se pustili směrem na západ? To ještě nikdo spolehlivě nezjistil. Proč?

Na otázku "proč" je mnoho "protože". O Indii se hovoří jako o subkontinentu: je 42krát větší než Česká republika. V roce 1993 žilo v Indii 897 000 000 obyvatel - v ČR 10 300 000. Indie se dělí na 26 států. Podle vědeckých údajů se tu hovoří 1 652 jazyky. Tak vypadá současná situace. Jenomže Indie není pouze "dnešek". Civilizace na indickém subkontinentě k nám mluví už pět tisíc let. Lze říci, že indická civilizace je čtyři až pětkrát starší než dějiny země, která se dnes nazývá Česká republika. A v této rozsáhlosti, šíři, mnohočetnosti a rozmanitosti je skutečně obtížné pátrat po tom, kdo byli Romové v Indii. Ale přesto odborníci hledají a hledají a každý předkládá svou hypotézu - každý věří svému, jak se říká. Mnoho vědců je přesvědčeno, že praprapředkové Romů patřili mezi ádivásie. Toto hindské slovo znamená "původní obyvatele" na indickém subkontinentu, tedy ty, kteří tu žili ještě před tím, než do Indie vtrhli indoevropští ariové.

Jak to vypadalo v "Indii", než tam přišli Indoevropané? O tom nám vyprávějí archeologické nálezy. V roce 1921, když ještě byla Indie pod anglickou nadvládou, stavěli dělníci železnici u veletoku Indus. Kopali, kopali a najednou začali nacházet destičky velikosti dlaně z vypálené hlíny a na destičkách krásné obrázky: zvířata, nosorožec, slon, býk a podobně. Ale nebyly tu jenom obrázky zvířat - uviděli tu písmo. Dělníci donesli destičky do muzea a významní archeologové se nestačili divit. Co by to mohlo být? Archeolog John Marshall se šel podívat na místo, kde dělníci stavěli trať. Co viděl? Pod vrstvami půdy se objevovaly zřícené zdi z pálených cihel a bylo rozeznat, že tu kdysi stávaly tří až čtyřposchoďové domy. V domech byly koupelny, záchody, u každého domu studna a velká společná studna uprostřed dávného zříceného města. V domech nacházeli dělníci sošky z pálené hlíny, dětské hračky a podobně. Velký dům vypadal na to, že sloužil kdysi jako sýpka na obilí pro případ, kdyby udeřila sucha a hladomor. Jedním slovem John Marshall odhalil vyspělou civilizaci zasypanou půdou, hlínou a mnoha, mnoha lety. Dnes se historici domnívají, že ona civilizace vznikla 3 000 let před Kristem (př.Kr.) a "voda ji vzala" asi 1 500 př. Kr. První místo, kde bylo nalezeno starodávné město, nazvali Mohendžodáro. Pustili se do dalšího hledání. Druhé místo nazvali Harrapa. V roce 1968 bylo nalezeno další "mohendžodárské" středisko Kálíbanghan ve státě Rádžasthán. Ještě další se nazývá Lothal. Nedávno (1998!) nalezli Indové nové "mohendžodárské" město daleko směrem na východ u města Varánasí (Benáres). Vědci říkají, že mohendžodárská civilizace patří nejen mezi nejstarší na světě, ale je vůbec nejrozsáhlejší. Rozkládá se na mnoha tisících čtverečních kilometrech. Škoda jen, že indická vláda není dost bohatá na to, aby pokračovala v archeologických průzkumech.

Jedna věc, kterou se lidskému rozumu dosud nepodařilo rozluštit, je mohendžodárské písmo. "Mohendžodářané" psali podobně jako Egypťané - hieroglyfy. Za 77 let ještě nikdo nepřišel na to, jak mohendžodárské hieroglyfy číst. Kdybychom to věděli, patrně bychom lépe chápali, kdo "Mohendžodářané" byli.

O tom, kdo byli ti, co vybudovali tak vyspělou civilizaci, se vedlo mnoho diskusí. Dnes se historici shodují na tom, že mohendžodárskou civilizaci vytvořili ádivásiové - původní obyvatelé Indie. Mezi ádivásie patří mnoho etnických skupin, jejichž příslušníci jsou většinou tmaví(!).

Asi 1 500 let př.Kr. vtrhli do "indické" země "běloši": světlí indoevropští kočovníci se stády krav. Jedna velká skupina se vydala směrem na západ - a jejich potomci jsou dnešní evropské národy. Patří sem i Íránci a Arméni. Druhá skupina se hnala směrem k jihu do dnešní Indie. Je-li pravda, že předkové Romů žili v Indii už před tím, pak patřili k populaci, která tu žila v době jedné z nejstarších civilizací světa.Související články
DatumNadpisRubrika
07.12.2012Romský exodus začal před 1500 letyZprávy ze života Romů
14.08.2012Proběhlo vyhodnocení výtvarné soutěže zaměřené na romskou historii „I Am Roma“O Roma Vakeren
14.06.2011Česko připomíná pomocí pamětních kamenů své oběti holokaustuZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
21.08.2009Romské emancipační hnutí ožilo v období Pražského jara a po sametové revoluciO Roma Vakeren
07.08.2009Romové v zemích českýchO Roma Vakeren
10.07.2009Jak Romové procházeli EvropouO Roma Vakeren
10.06.2005Romy vždy v jejich dějinách provázela hudba a tanecO Roma Vakeren
28.03.2003V pražské kavárně se lidé dozvídali zajímavosti z historie RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18652
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003