Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.01.2021 10:27

Přehled českého tisku s datem 20. července 2001
20-07-2001  

K prvnímu nesouhlasu komentátora z deníku Právo se přidala celá smršť zdrcující kritiky na adresu britského opatření vůči českým Romům. Podle spisovatele a politologa Martina Daneše je třídění českých cestujících do Londýna otevřeným rasismem. Protože jediným kritériem, které úředníci při selekci na letišti používají je tmavší barva kůže. V článku, který přetiskují Lidové noviny, Martin Daneš pokládá za ryze pragmatické důvody, proč světoví obránci lidských práv málem vyskočili z kůže kvůli zdi v Matiční ulici oddělující Romy v českém Ústí nad Labem, zatímco britští úředníci je nejspíš nevzrušují. Česko dosud sídlí v karanténě evropských demokracií, a jakýkoliv nátlak na místní úřady tak má velkou šanci na úspěch. U britské vlády je nabíledni, že by sebehlučnějšímu nátlaku neustoupila ani o píď.

Také Mladá fronta Dnes přirovnává britské opatření na ruzyňském letišti ke zdi v ústecké Matiční ulici. Tam měla zeď odstínit romskou nepřizpůsobivost a romský způsob života. Angličané jsou na tom podobně. Nechtějí žít společně s českými Romy. Stavějí kolem nich zeď. List připomíná, že každý člověk má právo odejít ze své země kamkoli. Málokdo má ale právo přijít kamkoli. Britské zdi svět rozumí: přece si do Británie nepustí každého! Kol Britů si žádní aktivisté nelehají, nesvítí na ně reflektory kamer. Nikdo neklade otázku, co je větší zlo - pár set Romů, kteří zneužívají britský - asi nedokonalý - imigrační systém, či britská rasová zeď. Podle Mladé fronty Dnes bylo v Matiční ulici vše jasné: odpovědí na problémy v soužití etnik v ulici nesmí být zeď mezi lidmi. Imigračnímu úředníkovi ale podle listu nikdo nic nevytkne, protože celá planeta je plná úředníků s razítky, kteří přikazují co smíte a co ne.

Petr Uhl v deníku Právo připomíná, že britské soudy už udělily více českým Romům azyl. Na letišti v Londýně o něj Rom požádat může vždy a Británie povinně zahajuje azylové řízení. Kdo je ale odmítnut už v Praze, je této šance zbaven. Podle Uhla je to nespravedlnost, které se právní stát nesmí dopouštět. Míní, že by se měla zveřejnit loňská dohoda mezi britským a českých ministerstvem vnitra. Obě strany totiž mají z dohody špatné svědomí, obešla platné právo a mezinárodní zvyklosti. Imigrační úředníci na letišti proto nerozhodují o nevpuštění českého občana, ale jen "doporučují" leteckým společnostem pod hrozbou vysoké pokuty jeho vyloučení z přepravy. Přitom Británie nejvíce ze všech podpořila projekty ve prospěch Romů. Protiprávní opatření na letišti ale tuto její pomoc diskreditujem, dodává Uhl v deníku Právo.

(Radio Praha, Přehled tisku 20. července 2001)
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18452
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003