Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.01.2021 20:25

Romové chtějí svého vládního zmocněnce
07-01-2000  

Romové chtějí svého vládního zmocněnce

Romové stále požadují rezignaci vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla. Ten podle nich nerespektuje názory Romů. Předseda Romské občanské iniciativy Emil Ščuka uvedl, že Romům nezbývá nic jiného než založit nový úřad vedený Romy.

Petr Uhl Proto 6. ledna předložili vicepremiéru Pavlu Rychetskému návrh na ustavení nové funkce vládního zmocněnce, které by se měl ujmout Rom.

Dále navrhují zřízení nového výboru vlády pro řešení problémů Romů, který by měl nahradit stávající meziresortní komisi. "My nejsme proti tomu, aby byl zmocněncem pro lidská práva, nechceme, aby byl zástupcem Romů," řekl Ščuka deníku Mladá fronta Dnes. Na místo romského zmocněnce mají Romové tři kandidáty: Karla Holomka, Ladislava Gorala a Antonína Gondolána.

"Je škoda, že jsme tento materiál o romském zmocněnci neměli k dispozici dříve, mohl být zapracován do koncepce romské ingrace," uvedl pro Mladou frontu Dnes pracovník meziresortní komise Viktor Sekyt. Petr Uhl se domnívá, že Romové, kteří požadují jeho odstoupení, se měli možnost podílet na připravované komisi, ale neučinili tak. Dokončovaná komise navíc prý se vznikem nového úřadu pro integraci Romů počítá, a to v roce 2001 či začátkem roku 2002.

(Radio Praha, 7. ledna 2000)
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18347
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003