Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 19:18

Vysoká komisařka OSN pro uprchlíky požaduje více bezpečnosti pro Srby a Romy v Kosovu
27-03-2000  

Vysoká komisařka OSN pro uprchlíky Sadako Ogatová vyzvala na závěr své třídenní cesty po Kosovu k zajištění větší bezpečnosti a ochrany pro tamní srbskou a romskou menšinu.

Podle komisařky nedávné výbuchy násilností s centrem ve městě Kosovska Mitrovica prokázaly, jak křehká je bezpečnostní situace v regionu. "To zvláště platí vůči menšinám, romské a srbské komunitě. Nemyslím si, že by jejich bezpečnost byla solidní," řekla Ogatová. "Tím nechci říci, že síly KFOR nevyvíjejí v tomto směru všechno úsilí. Lidé však přesto odcházejí, a někdy dokonce prchají," dodala.

Komisařka poukázala na potřebu zapojit menšiny do vznikajících nových kosovských institucí, rozšířit volnost pohybu a organizovat návštěvy do Kosova těch, kteří z něj nedávno uprchli. To vše by mělo zvýšit důvěryhodnost mírového procesu, prosazovaného mezinárodním společenstvím.

Představitelé KFOR opakovaně prohlašovali, že vyvíjejí veškerou snahu, nemohou však uhlídat každého člověka na ulici. Vyzvali také několikrát předáky místních Albánců, aby se zasadili o ukončení násilností proti Srbům a dalším v provincii.

(Radio Praha, 27. března 2000)
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18215
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003