Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 12:18

Kolínská romská střední škola přijala i žáky dálkového studia
04-09-2000  

Třiadvacet nových studentů denního studia přijala do prvního ročníku kolínská soukromá Romská střední škola sociální, jejíž studium je zaměřeno na sociální činnost pro etnické skupiny a minority. Letos poprvé škola umožní dalším 28 zájemcům také dálkové studium. ČTK to řekla 4. září zástupkyně ředitele Marta Severová.

Zaměření pětiletého dálkového studia je podle ní shodné s denním studiem. Stejně tak je otevřeno všem zájemcům, nejen lidem romské národnosti, upozornila.

Počet studentů denního studia školy, která jako jediná svého druhu v ČR zahájila výuku před dvěma lety, překročil 60. Ze 45 žáků, kteří předloni na podzim usedli jako první do jejích lavic, dosud vydrželo 27. Ve druhém ročníku je 15 žáků.

Výuka letošních třeťáků se rozšíří o více odborných předmětů, uvedla Severová. Vyučovat se bude například sociální péče a sociální politika, psychologie, veřejná správa nebo základy komunitní práce. Poprvé by žáci měli absolvovat také odbornou praxi. "Předpokládáme, že ji budou mít na okresních úřadech v místech bydliště," řekla Severová.

Hodně studentů školu úspěšně reprezentuje i navenek, podotkla Severová. Připomněla účast školní kapely na vernisážích, úspěch žáků v literární soutěži v romském jazyku Romano Suno nebo jejich pomoc při zajištění romské přehlídky Khamoro.

Škola vychovává pracovníky pro sociální sféru, kteří najdou uplatnění ve státní správě, dětských domovech, domovech důchodců i utečeneckých táborech.

(ČTK, 4. září 2000)
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/18128
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003